SuperBiz opinie FOR: Wojna o sądy odstraszy inwestorów [WIDEO]

FOR: Wojna o sądy odstraszy inwestorów [WIDEO]

21.07.2017, godz. 15:55
W co warto inwestować w 2017 r.
foto: SHUTTERSTOCK

Spór o Sąd Najwyższy zaszkodzi polskiej gospodarce. Będzie miał negatywny wpływ na inwestycje, które zmniejszyły się już w minionym roku, z powodu ryzyka związanego ze zmianami prawnymi - przekonuje w rozmowie z MarketNews24 mówi o tym dr Aleksander Łaszek, główny ekonomista FOR.

- Spór wokół Sądu Najwyższego podważa zaufanie do instytucji w Polsce. Jest to szczególnie istotne jeżeli weźmiemy pod uwagę np. najnowszy raport Międzynarodowego Funduszu Walutowego, który wskazuje, że strukturalnym problemem polskiej gospodarki jest niska stopa inwestycji przedsiębiorstw - dodaje dr Łaszek.

Zobacz także: Tyle zapłacimy za reformę sądownictwa

Zdaniem eksperta, MFW pokazuje, że inwestycje publiczne czy firm kontrolowanych przez państwo, są wysokie. To co nas negatywnie wyróżnia, to właśnie niskie inwestycje firm prywatnych, a bez nich trudniej nam będzie doganiać Europę Zachodnią. - To czego potrzebują inwestorzy prywatni to zaufanie do sądów. Gwałtowne zmiany w systemie sprawiedliwości, podważają to zaufanie do instytucji. Już widzimy tego efekty. Pomimo bardzo dobrej koniunktury, problem niskich inwestycji prywatnych pogłębił się i w ostatnim roku zamiast rosnąć, spadały - podkreśla główny ekonomista FOR.Źródło: MarketNews24

Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: