SuperBiz opinie Wskaźnik Big Maca. Za dolara powinniśmy płacić 1,9 zł zamiast 4 zł!

Wskaźnik Big Maca. Za dolara powinniśmy płacić 1,9 zł zamiast 4 zł!

18.01.2017, godz. 14:21
Big Mac
foto: mcdonalds.pl

„The Economist” po raz kolejny publikuje tzw. wskaźnik Big Maca. Według niego polski złoty jest jedną z najbardziej niedowartościowanych walut świata! Z zestawienia brytyjskiego tygodnika jasno wynika, że za amerykańską walutę powinniśmy płacić 1,9 zł zamiast ok. 4 zł!

Aby wyjaśnić mechanizm, w oparciu o który „The Economist” opracowuje swój Big Mac index (pol. wskaźnik Biga Maca), należy powiedzieć kilka słów o samym wskaźniku. Został on stworzony w 1986 r. i ma pokazywać na jasnym dla konsumentów przykładzie, ile naprawdę warta jest ich narodowa waluta. Big Maca, sztandarową kanapkę McDonald’s, wybrano, dlatego że jest ona rozpoznawalna niemal na całym świecie – obecnie ranking obejmuje 48 państw i strefę euro.

ZOBACZ TEŻ: Kurs złotówki w 2016. Jak rosła i słabła polska waluta [INFOGRAFIKI]

Aby porównać wartość danej waluty, należy założyć, że Big Mac w każdym kraju powinien kosztować tyle samo. Bazą jest tu jego aktualna cena w USA, która w styczniu 2017 r. wynosiła 5,06 dolara. Następnie wystarczy przeliczyć na dolary koszt kanapki w danym państwie – jeśli wartość ta będzie niższa niż cena Big Maca w Stanach, to znaczy, że dana waluta jest niedowartościowana, jeśli zaś wyższa – waluta jest przewartościowana.

I tak w naszym kraju za Big Maca musielibyśmy zapłacić 2,3 dol. Można z tego wywnioskować, że amerykańska waluta, wyceniana na ponad 4 zł, powinna w rzeczywistości kosztować 1,9 zł! Względem dolara złoty jest niedowartościowany o ok. 55 proc.! Daje nam to jedno z ostatnich miejsc w rankingu! Po Polsce są tylko Meksyk, Tajwan, Rosja, RPA, Malezja, Ukraina i Egipt.

ZOBACZ TEŻ: Polska może odzyskać 4 BILIONY zł spadku po II Rzeczypospolitej [WYWIAD]

Z kolei najbardziej przewartościowaną walutą jest frank szwajcarski! W Szwajcarii Big Mac kosztowałby 6,35 dolara, co znaczy, że frank jest przewartościowany w stosunku do amerykańskiej waluty o prawie 26 proc.! Wśród państw z mocno przewartościowanym pieniądzem znajdują się jeszcze Norwegia, Szwecja, Wenezuela i Brazylia. Pełny ranking można zobaczyć tutaj >>>

Źródło: economist.com

autor: Piotr Osiński zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: