SuperBiz opinie Wybory w USA. Polak podniósł rękę na prezydenta USA? To i inne ciekawostki [GALERIA]

Wybory w USA. Polak podniósł rękę na prezydenta USA? To i inne ciekawostki [GALERIA]

08.11.2016, godz. 06:00
Prezydenci USA
George Washington foto: Wikimedia Commons

Co się stało z zamachowcami, jak oddaje się głos i czy głosowanie dzisiaj to koniec wyborów - garść ciekawostek wyborczych ze Stanów Zjednoczonych.

Jak głosują Amerykanie?
W USA nie ma jednego sposobu głosowania. Tylko niecały jeden procent wyborców głosuje tak jak w Polsce. Reszta będzie dziurkować znaczki przy nazwiskach, ciągnąć mechaniczną dźwignią, głosować przez dotyk lub naciśnięcie guzika.

Kandydaci spoza USA?
Dzięki dzisiejszym możliwościom technologicznych o wygranej może zadecydować nawet najmniejszy detal, choćby wyśledzony biograficzny epizod. Po wygranej Obamy rozpętała się dyskusja, czy prezydent USA powinien urodzić się na terenie Stanów, bo część oponentów oskarżała prezydenta elekta o to, że urodził się poza kontynentem. Eksperci ustalili wspólny front przy okazji ostatnich prawyborów w USA - kandydat nie musi urodziić się na terenie któregoś z 50 stanów, ale musi w momencie narodzin mieć amerykańskie obywatelstwo.

ZOBACZ TEŻ: [WYBORY USA] Dlaczego Amerykanie głosują we wtorek?

Zamach dodaje rozgłosu
Wśród najbardziej znanych prezydentów znajdziemy Johna Fitzgeralda Kennedy'ego i Abrahama Lincolna, którzy załapują się zazwyczaj do TOP 5 najbardziej rozpoznawalnych czy najbardziej popularnych prezydentów USA w historii. A łączy ich przede wszystkim to, że zostali publicznie zastrzeleni przez zamachowców.

Obaj padli ofiarą przeciwników politycznych, oba wydarzenia przebiły się do pop kultury i są jednym z najgłośniejszych wydarzeń swoich czasów. Prezydentura Lincolna przypadła na burzliwe czasy wojny secesyjnej, a on sam został zastrzelony w teatrze przez zwolennika niewolnictwa. Zamachowiec zginął zastrzelony podczas obławy.

JFK został zastrzelony przez snajpera, kiedy paradował w kabriolecie, inaugurując swoją drugą kampanię prezydencką. O zabójstwo oskarżono Lee Oswalda, komunistę, który pracował w bibliotece sąsiadującą z trasą przejazdu prezydenckiego cadillaca. Okoliczności zamachu były pożywką wielu teorii spiskowych, sam Oswald przeżył Kennedy'ego o dwa dni, zastrzelony pod komisariatem przez mafiosa.

Polacy nie gęsi, swojego zamachowca mają
Jest też wątek „polonijny" w historii zamachów na prezydenta USA. Jeden z nich został dokonany przez potomka imigrantów z Polski – Leona Czołgosza. Leon był zaangażowany w sprawę robotniczą, razem z braćmi zwolniono go z fabryki za udział w strajku. „Zabiłem prezydenta, ponieważ był wrogiem prawych ludzi – prawych robotników. Nie żałuję swojego czynu" - powiedział po tym, jak go złapano. Skończył nie zbyt dobrze – zabity po procesie na krześle elektrycznym, mózg odłączono od ciała, które rozpuszczono w kwasie solnym, a ciuchy i rzeczy osobiste spalono.

ZOBACZ TEŻ: Wybory USA. Na kogo byś zagłosował? [SONDA]

Polskie korzenie Kerry'ego i Sandersa
Co kampania pojawiają się polskie wątki. Polonia amerykańska stała się licząca grupą, dorównując liczebnością Amerykanom włoskiego czy irlandzkiego pochodzenia. Także kandydaci starają się zabiegać o polonijne głosy. Najbardziej ujawniły się podczas starcia Kerry'ego z Bushem Jr. Prababcia Kerry'ego urodziła się w Głogówku na Opolszczyźnie. Kandydat Demokratów odwiedził kamienicę, w której mieszkała, a która stoi do dziś.

Rodzice kandydata Demokratów w ostatnich prawyborach, który przegrał nominację na rzecz Hilary Clinton, przyjechali przed wojną z Polski. Cztery lata wcześniej w grze o nominację był Tim Pawlenty, którego przodkowie też pochodzili z Polski.

Kiedy prezydent USA składa przysięgę?
20. poprawka do konstytucji wprowadza sztywną datę złożenia przysięgi. To 20 stycznia w samo południe czasu waszyngtońskiego. Jeśli wypada w niedzielę, wówczas ceremonia odbywa się 21 stycznia.

ZOBACZ TEŻ: Wybory w USA. Zobacz, które stany trzeba zdobyć, aby wygrać [INFOGRAFIKA]

Co dwie Biblie, to nie jedna
Prezydent zgodnie z tradycją przysięga na Biblię. Jedynie Barack Obama wyłamał się i złożył przysięgę ... na dwa egzemplarze księgi – tradycyjnie Abrahama Lincolna oraz działacza obywatelskiego Martina Luthera Kinga, zastrzelonego w zamachu w latach 60.

Przegrany może... wygrać
Amerykański system wyborczy jest w przypadku prezydenta pośredni, czyli wyborcy wybierają elektorów, którzy później głosują na kandydatów. Elektor jest zobowiązany oddać głos na kandydata, który w danym stanie wygrał. Ale głosy nie są doskonale równomiernie rozłożone i hipotetycznie kandydat, który zebrał więcej głosów, może zebrać po swojej stronie mniej elektorów.

Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: