SuperBiz opinie Wyjazd na długi weekend. Ile zapłacisz za przejazd autostradami w Polsce? [CENNIK]

Wyjazd na długi weekend. Ile zapłacisz za przejazd autostradami w Polsce? [CENNIK]

29.10.2016, godz. 14:00
Autostradą non stop
Siatka autostradowa w Polsce cały czas się rozszerza. foto: SHUTTERSTOCK

Planując wyjazdy na długie weekendy, jak ten na Święto Zmarłych czy najbliższy związany ze Dniem Niepodległości 11 listopada, warto sprawdzić aktualny cennik opłat za przejazdy autostradami. Nie zawsze podróż nową, szeroką i szybką trasą, okaże tą najtańszą.

W Polsce rozbudowa autostrad i dróg ekspresowych ruszyła z kopyta dopiero przed EURO 2012, które współorganizowaliśmy z Ukrainą. Choć nie udało się w pełni zrealizować planu, to i tak widać gołym okiem poprawę infrastruktury drogowej w Polsce.

Zobacz także: Od października nowe płatne odcinki dróg i autostrad [MAPA]

Nie ma jednak nic za darmo. Pomimo opłacania dróg z naszych podatków czy z akcyzy w paliwie, za przejazd niektórymi odcinkami dróg szybkiego ruchu, trzeba dodatkowo sięgnąć do kieszeni. Wielu kierowców przy okazji wyjazdów na cmentarze w Święto Zmarłych wybierze autostrady i drogi ekspresowe, aby jak najszybciej dotrzeć do celu. Ile wyniesie taka podróż?

Najtańsze są te, którymi zajmuje się Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) - na dwóch odcinkach (Konin-Stryków na trasie autostrady A2 oraz Wrocław-Katowice autostrady A4) za przejazd samochodem osobowym zapłacimy 10 gr/km.

Najdroższy jest przejazd na odcinku Nowy Tomyśl-Konin na A2 - 36 gr/km. Zarządca - Autostrada Wielkopolska - nie różnicuje również stawek ze względu na to, czy poruszamy się osobówką, czy motocyklem - za oba zapłacimy tyle samo.

 

Kolor zielony wskazuje istniejące autostrady oraz drogi szybkiego ruchu. Z kolei na czerwono zaznaczono odcinki dróg w budowie - stan na 27 sierpnia bieżącego roku.

Podwyżki i tajne umowy
Do niedawna przejazd z Torunia do Gdańska kosztował 29,90 złotych. Obecnie opłata ta wzrosła o 10 groszy. Podwyżki w ostatnim czasie wprowadziła też spółka Autostrada Wielkopolska za przejazd A2 łączącą Warszawę z granicą niemiecką. Od marca tego roku na 160-km odcinku między Nowym Tomyślem a Koninem kierowcy płacą o kilka złotych więcej. Opłata wzrosła o 3 zł i za przejechanie tej trasy samochodem osobowym płacimy dziś 54 złote. Jednorazowy przejazd z Warszawy do niemieckiej granicy kosztuje 72 zł, za podróż w obie strony zapłacimy więc 144 zł.

Okazuje, że to koszt znacznie wyższy niż okresowe winiety na przejazdy drogami szybkiego ruchu na Zachodzie – gdzie zarobki są kilkukrotnie wyższe niż w Polsce. Przykładowo roczna opłata w Szwajcarii za przejazd wszystkimi autostradami i drogami ekspresowymi wynosi 40 franków szwajcarskich, czyli około 160 zł. W Słowenii za miesięczną winietę na autostrady dla pojazdów do 3,5 tony zapłacimy 30 euro, czyli ok. 130 zł. W Austrii 25,30 euro, czyli około 107 zł zapłacimy za winietę ważną 2 miesiące.

Sprawdź koniecznie: III Rzesza dała nam więcej autostrad niż PRL

Autostrada Wielkopolska, która zarządza i pobiera opłaty na autostradzie A2 na odcinku od Konina do granicy z Niemcami, korzystała przy jej budowie z pomocy publicznej, dostawała więc pieniądze polskiego podatnika.

Ponadto wszyscy prywatni zarządcy autostrad mają gwarancje zysków. Jeśli na ich drogach ruch jest zbyt mały, to poufne umowy koncesyjne z państwem zapewniają im określoną sumę dopłat – których wysokości ani resort transportu ani GDDKiA nie zdradza.

Całkowity koszt przejazdu
Długość i koszt przejazdu za odcinki autostrad w Polsce (dla samochodu osobowego). Dla A1 (płatny odcinek 150 km) – całkowity koszt przejazdu 30 zł. A2 (345 km) – 81,90 zł. A4 (235 km) – 36,20 zł.

Kolorem pomarańczowym oznaczone są autostrady należące do GDDKiA, czyli państwa. Odcinki niebieskie to autostrady prywatne. Zielone fragmenty są w budowie.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: