SuperBiz opinie Wykorzystują 500 plus, żeby zaciągnąć pożyczkę!

Wykorzystują 500 plus, żeby zaciągnąć pożyczkę!

11.08.2017, godz. 14:28
Bogacimy się na 500 plus
foto: SHUTTERSTOCK

Wśród beneficjentów programu „Rodzina 500 Plus" pojawił się nowy cel: zaciągnięcie dodatkowej pożyczki. Dzięki świadczeniu wychowawczemu odbiorcy rządowego programu mogą zwiększyć swoją zdolność kredytową – wskazuje Agnieszka Kozioł z Konferencji Przedsiębiorstw Finansowych. Jednocześnie wśród rodziców, którzy pobierają świadczenie wychowawcze, wzrosły wydatki na rozrywkę. Deklaruje je blisko 20 proc. ankietowanych z badania „Sytuacja na rynku Consumer Finance".

Pożyczki z 500 plus
Z danych Konferencji Przedsiębiorstw Finansowych oraz Instytutu Rozwoju Gospodarczego SGH wynika, że większość Polaków, którzy dostają świadczenia wychowawcze, otrzymane środki przeznacza na zaspokojenie podstawowych potrzeb życiowych
. Aż 51,2 proc. ankietowanych na liście zakupów umieszcza jedzenie i ubiór.  W ciągu roku wydatki na tego typu produkty wzrosły o blisko 10 punktów procentowych.

Coraz więcej funduszy z „500 plus” idzie też na edukację i kształcenie. Wydatki w tym zakresie zadeklarowało 45,3 proc. ankietowanych, podczas kiedy rok temu wskazywało na nie 32 procent.

Zobacz również: 500 plus: Najuboższe rodziny uważają, że dostają za mało [RAPORT]

W ciągu 12 miesięcy nastąpił również wzrost w obszarze wydatków na rozrywkę. Rok temu potrzeby w tym zakresie realizowało 11,8 proc. badanych, podczas kiedy obecnie wydatki na rozrywkę deklaruje już 19,7 proc. gospodarstw domowych, które uczestniczyły w badaniu. Tylko 14 proc. przebadanych rodzin za sprawą 500 plus zwiększyło swoje oszczędności. Zaledwie jedna rodzina na 20 dzięki świadczeniu wychowawczemu kupiła dobro trwałe.

– Prawie 5 proc. ankietowanych deklaruje wykorzystanie środków z 500 Plus do zwiększenia swojej zdolności i zaciągnięcia dodatkowej pożyczki. Warto jednak zauważyć, że w ubiegłym roku takiego celu ich wydatkowania nie wskazywał żaden z nich – mówi Agnieszka Kozioł, manager ds. projektów i Analiz KPF.

Rodzice zapytani o to, na co będą wydawać pieniądze ze świadczeń wychowawczych w dłuższej perspektywie czasu, wskazali na edukację. Mniej niż jeden na trzech ankietowanych zakłada, że dzięki 500 plus trzeba będzie zasilić budżet na szkołę lub przedszkole. Potencjalnie zmaleją także wydatki na żywność i ubiór. Co piąte gospodarstwo domowe chce w przyszłości więcej oszczędzać dzięki rządowemu wsparciu, ale także – więcej pieniędzy przeznaczać na rozrywkę. 45,4 proc. ankietowanych ocenia rządowy program pozytywnie, a 40,2 proc. – bardzo pozytywnie.- Zaskakującym jest jednak fakt, że w grupach gospodarstw domowych o niskich dochodach zdecydowanie wyższy odsetek gospodarstw wydaje się być niezadowolony ze świadczenia. Wśród tych dysponujących dochodami do 1000 zł na osobę aż 23 proc. badanych deklaruje, że świadczenie jest zbyt niskie, aby ocenić je pozytywnie, podczas gdy w grupie respondentów bardziej zamożnych odsetek ten jest na poziomie 2 proc. – komentuje dr hab. Piotr Białowolski z Uniwersytetu Harvarda, który współpracował z KPF przy badaniu.

Zobacz też: 500 plus: tylko co siódme świadczenie trafia na rachunek ojca!

Przeczytaj także: 500 plus: Na to nie możesz wydać świadczenia

Polecamy: 500 Plus: Coraz więcej rodzin zamiast pieniędzy otrzymuje bony

Oprac. na podst. kpf.pl

Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: