SuperBiz opinie Wynajmujemy najgorsze mieszkania w Europie. Niższy standard jest tylko w Rumunii

Wynajmujemy najgorsze mieszkania w Europie. Niższy standard jest tylko w Rumunii

12.12.2016, godz. 13:53
Polacy wynajmują najgorsze mieszkania w Europie
foto: SHUTTERSTOCK

Polacy wynajmują mieszkania o bardzo niskim standardzie – gorzej jest tylko w Rumunii, wynika z danych Eurostatu, na które powołuje się Strefa Biznesu. Popyt na mieszkania w Polsce przewyższa podaż. W efekcie stawki za czynsz są wysokie, a właściciele nie dbają o standard lokalu pod wynajem. Wiedzą, że i tak znajdą najemcę.

Najtrudniej jest znaleźć lokal do wynajęciach w miastach o dużej liczbie studentów – Warszawie, Krakowie czy Wrocławiu. Najlepsze oferty znikają z rynku błyskawicznie. Normą staje się to, że pierwsza osoba oglądająca lokal do wynajęcia podpisuje umowę najmu.

Zobacz także: Rynek najmu wychodzi z szarej strefy

Z raportu Eurostatu wynika, że mieszkania pod wynajem w Polsce często są w stanie wymagającym remontu. Ponadto charakteryzuje je stosunkowo niewielka powierzchnia. Na obywatela naszego kraju przypada 1,1 pokoju, podczas kiedy w Europie jest to 1,6 pokoju. Problem przeludnienia dotyczy 67,8 proc. polskich lokali mieszkalnych. Dla porównania, średnia w Europie jest trzy razy mniejsza – wynosi 21,5 procent. W najlepszej sytuacji są Belgowie, Maltańczycy i Holendrzy. W ich krajach przeludnienie występuje w 10 proc. mieszkań.

Przeczytaj również: Polski rynek najmu w ciągu dekady wzrośnie o 50 procent

Zgodnie z przyjętymi przez Eurostat standardami na jednego mieszkańca ma przypadać salon i sypialnia, a w przypadku większej liczby domowników, każdy powinien mieć do dyspozycji jedno dodatkowe pomieszczenie. Jeżeli odniesiemy te normy do polskich warunków, do okaże się, że nawet kawalerki zamieszkiwane przez jedną osobę są przeludnione. Tymczasem Lion's Bank wskazuje, że nawet 10 proc. nieruchomości mieszkaniowych na polskim rynku stanowią kawalerki – podkreśla Strefa Biznesu Kuriera Lubelskiego.

Oprac. na podst. kurierlubelski.pl, rp.pl, forsal.pl

Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: