SuperBiz opinie Żaden program restrukturyzacji górnictwa nie był w pełni skuteczny?

Żaden program restrukturyzacji górnictwa nie był w pełni skuteczny?

04.06.2017, godz. 14:43
kopalnia Turów
foto: EAST NEWS

Z raportu NIK na temat programów restrukturyzacji polskiego górnictwa wynika, że żaden program rządu nie przyczynił się do odzyskania przez polskie kopalnie trwałej rentowności i konkurencyjności. Mimo że programy naprawcze pochłonęły ogromne środki z budżetu, nie pozwoliły one w pełni osiągnąć zakładanych celów – wskazał w rozmowie z PAP Przemysław Witek, rzecznik katowickiej delegatury NIK.

W zeszłym roku NIK przeprowadziła najbardziej jak dotychczas przekrojową kontrolę realizacji programu restrukturyzacji polskiego górnictwa. Przedmiotem kontroli stały się największe spółki węglowe: Kompania Węglowa i Katowicki Holding Węglowy (obecnie Polska Grupa Górnicza), Jastrzębska Spółka Węglowa czy katowicki oddział Agencji Rozwoju Przemysłu.

Zobacz też: Morawiecki o fikcyjnym eksporcie elektroniki. 20 mld zł w 2,5 roku

Najwyższa Izba Kontroli przygotowała raport na temat restrukturyzacji górnictwa w latach 2007 – 2015 w kontekście przemian ustrojowych zapoczątkowanych w 1989 roku. Jego szczegóły zostaną przedstawione przez prezesa NIK Krzysztofa Kwiatkowskiego 12 czerwca w siedzibie Izby w Warszawie. Wnioski płynące z raportu nie napawają optymizmem. W opinii Rafała Zasunia z wysokienapiecie.pl takie spółki, jak Bogdanka czy Jastrzębska Spółka Węglowa będą rentowne, ale problematyczne są spółki, w których nie miała miejsce restrukturyzacja: Polska Grupa Górnicza czy Katowicki Holding Węglowy. Ze względu na zaostrzanie przepisów dotyczących spalania węgla, w niektórych rejonach kraju spalanie węgla przestanie być opłacalne. Należałoby stworzyć mapę tego rodzaju miejsc i odejść od podejścia, że należy utrzymywać nierentowne kopalnie tylko dlatego, żeby zachować miejsca pracy - uważa redaktor naczelny MarketNews24.

Zobacz także: Nawet 15 tys. górników może stracić pracę

Oprac. na podst. biznes.onet.pl

tagi: górnictwo
Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: