SuperBiz opinie Zanim wyjedziesz do pracy za granicą, koniecznie to przeczytaj

Zanim wyjedziesz do pracy za granicą, koniecznie to przeczytaj

11.05.2016, godz. 16:27
Zanim wyjedziesz do pracy za granicą, przeczytaj to koniecznie
Zanim wyjedziesz do pracy za granicą, przeczytaj to koniecznie foto: SHUTTERSTOCK

Rozpoczynamy cykl artykułów o pracy sezonowej za granicą. Z nami dowiesz się, gdzie szukać zatrudnienia, które dokumenty są wymagane w poszczególnych krajach, jakie prawa przysługują ci na terenie UE oraz ile wynoszą zarobki cudzoziemców.

Wyjazd za granicę wcale nie musi wiązać się z pracą na przysłowiowym zmywaku. Zanim zdecydujesz się na takie rozwiązanie, sprawdź, które kwalifikacje zawodowe i dyplomy uzyskane na uczelniach wyższych są honorowane w poszczególnych krajach należących do wspólnoty europejskiej. Może się okazać, że zamiast zbierać winogrona masz szansę na ciekawy staż lub pracę tymczasową w zawodzie.

Jeżeli szukasz tymczasowego zatrudnienia, polecamy ci pracę na terenie Unii Europejskiej. Każdy członek wspólnoty ma zapewnione prawo do legalnej pracy i mieszkania na terenie UE. Oznacza to, że będziesz zwolniony z ubiegania się o pozwolenie na pracę i pobyt w większości państw europejskich.

Swoje przygotowania do wyjazdu zacznij od odwiedzenia oficjalnej strony europejskiej sieci służb zatrudnienia EURES. Stanowi ona kopalnię wiedzy na temat warunków życia w poszczególnych krajach Unii Europejskiej i Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Ponieważ zawiera przejrzysty podział na poszczególne kraje, bez problemu znajdziesz niezbędne informacje na temat interesującej cię destynacji. Przekonasz się, jakie dokumenty są wymagane przez dane państwo oraz czy musisz dopełnić dodatkowych formalności z związku z wyjazdem.

Przezcytaj również: Nigdy tak nie rób: 7 zachowań, których należy unikać w pracy

Swoje dokumenty aplikacyjne możesz zamieścić w bazie CV osób poszukujących pracy na utworzonym przez KE europejskim portalu mobilności zawodowej EURES (www.eures.europa.eu). W serwisie znajdziesz wzory curriculum vitae, które wystarczy uzupełnić. Za pośrednictwem strony nawiążesz także kontakt z europejskim doradcą EURES. Dodatkowo, osoba wyjeżdżająca za granicę może umówić się na bezpłatną konsultację z doradcą EURES w urzędzie pracy.

EURES to sieć współpracy między publicznymi służbami zatrudnienia (w Polsce reprezentują je urzędy pracy) a organizacjami na poziomie regionalnym, krajowym i międzynarodowym. EURES został powołany przez Komisję Europejską, aby zwiększyć mobilność pracowników na obszarze Europejskiego Obszaru Gospodarczego i UE. Przez sieć możesz szukać pracy na terenie Unii Europejskiej. Co ważne, EURES świadczy usługi doradcze również po znalezieniu pracy.

12 maja 2016 r. wchodzi w życie rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady UE. Dzięki niemu znalezienie pracy przez europejską sieć służb zatrudnienia ma być jeszcze prostsze. Nowe regulacje usprawnią wymianę danych dotyczących ofert pracy, wniosków o zatrudnienie i życiorysów. Zgodnie z rozporządzeniem do 13 maja 2018 r. każde państwo członkowskie UE powinno wprowadzić system umożliwiający organizacjom innym niż służby zatrudnienia członkostwo w sieci EURES lub partnerstwo z siecią.

Jeżeli planujesz pracę za granicą, warto odwiedzić urząd pracy. Instytucja świadczy usługi doradcze nie tylko dla bezrobotnych, ale także dla osób chcących wyjechać z kraju. Urzędy pracy m.in. prowadzą warsztaty dla przyszłych pracowników, udzielają informacji na temat potrzebnych za granicą dokumentów oraz podpowiadają, jak napisać CV i list motywacyjny w języku obcym.

Przed wyjazdem warto przygotować dokumenty poświadczające informacje zawarte w CV. Jeśli możesz, zadeklaruj pełną dyspozycyjność i motywację do pracy.

Szczególną czujnością powinieneś wykazać się w stosunku do agencji zatrudnienia. Niektóre z nich próbują wyłudzić pieniądze. Pobierają wysokie opłaty za pośrednictwo lub dają do podpisania umowy z niekorzystnymi klauzulami na temat zakwaterowania czy rozwiązania współpracy. Pod tego typu firmy mogą również podszywać się oszuści. Dlatego, zanim zdecydujesz się na pomoc agencji pracy tymczasowej, sprawdź, czy znajduje się ona w Rejestrze Certyfikowanych Agencji Pracy. Wykaz wiarygodnych pośredników znajdziesz na stronie www.stor.praca.gov.pl.

Może zaitneresować cię także: Praca szuka człowieka nawet do 150 km od firmy

Przed wyjazdem zatroszcz się również o ubezpieczenie zdrowotne. Każda osoba, za którą odprowadzane są składki do NFZ, może bezpłatnie wyrobić sobie Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. EKUZ uprawnia do bezpłatnego korzystania z opieki zdrowotnej na terenie UE. Wniosek możesz wypełnić online pod adresem www.ekuz.nfz.gov.pl, ale po kartę i tak należy zgłosić się osobiście do wojewódzkiego oddziału NFZ. Jest ona wydawana „od ręki".

Bezpłatne informacje na temat funkcjonowania samej Unii Europejskiej zdobędziesz w Punkcie Informacji Europejskiej Europe Direct. Jest to sieć ośrodków Komisji Europejskiej i Parlamentu Europejskiego. Stanowiska Europe Direct znajdują się w różnych krajach na terenie UE. Świadczą fachowe doradztwo na temat wspólnoty.

11 maja w serwisie Pracuj.pl znajdowało się 871 ofert pracy za granicą. Największe zapotrzebowanie było na pracowników fizycznych (342 oferty), ale dużo firm szukało także inżynierów (210 ofert), budowniczych (158 ofert) i pracowników działów produkcji (131 ofert). Większe wyzwanie stanowiło znalezienie pracy w obsłudze klienta (65 ofert) oraz hotelarstwie, gastronomii i turystyce (47 ofert).

Źródła: stor.praca.gov.pl, ekuz.nfz.gov.pl, pracuj.pl, up.warszawa.pl, europedirect.um.warszawa.pl, eures.praca.gov.pl

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: