SuperBiz opinie Pensje pielęgniarek w Polsce. Ile zarabiają w szpitalach? [WYNAGRODZENIA]

Pensje pielęgniarek w Polsce. Ile zarabiają w szpitalach? [WYNAGRODZENIA]

03.02.2017, godz. 17:24
Pielęgniarka
Pielęgniarka foto: SHUTTERSTOCK

Zawód pielęgniarski należy do grupy najbardziej potrzebnych w społeczeństwie i jednocześnie chronicznie niedofinansowanych. Sytuacja zawodowa pielęgniarek w Polsce to dramat demograficzny Polaków w soczewce. Na rynek pracy wchodzi coraz mniej młodych osób, a wielu pracowników z branży decyduje się na emigrację zarobkową. Jakie jest wynagrodzenie pielęgniarek w Polsce?

Zarobki pielęgniarek można porównać do pensji górniczych. Z jednej strony są oficjalne dane Ministerstwa Zdrowia (u górników spółek górniczych), a z drugiej paski z comiesięczną wypłatą samych pracowników. U jednych i drugich rozbieżności są spore.

Zobacz również: Tyle naprawdę zarabiają lekarze [INFOGRAFIKA]

Resort zdrowia w komunikacie przesłanym do redakcji Superbiz.pl, przedstawia "dane dotyczące średniego łącznego wynagrodzenia brutto pielęgniarek i położnych w kraju za marzec 2015 roku". Poniższe zarobki to suma wynagrodzenia podstawowego, wraz z dodatkami i płatnymi dyżurami.

- Specjalistki pielęgniarki i położne: 3,878 zł
- Starsze pielęgniarki i położne: 3,783 zł
- Pozostałe pielęgniarki i położne: 3,183 zł

- Dane zostały uzyskane w ankietowym badaniu wybranych grup zawodowych, prowadzonym wyłącznie w podmiotach leczniczych posiadających w swej strukturze łóżka szpitalne. Dane przekazywane są dobrowolnie przez dyrektorów tych podmiotów - informuje dział prasowy Ministerstwa Zdrowia.

A co mówią same pielęgniarki? - Magister pielęgniarstwa, dwa lata doświadczenia zawodowego, oddział Anestezjologii i Intensywnej Terapii, cały etat, dodatku brutto ze względu na zmianę miejsca pracy nie otrzymałam. Mimo chęci dalszego kształcenia podyplomowego brakuje mi na to środków, na wsparcie szpitala nie mam co liczyć (finansowe/urlop szkoleniowy). Ze względu na brak perspektyw planuję odejść z zawodu - pisze jedna z pielęgniarek, która opublikowała swój pasek z wypłaty na popularnym fanpage'u na Facebooku "Paski pielęgniarek".

Na dowód widzimy dwa zdjęcia z dokładnym wyliczeniem wypłaty i potrąceń podatkowych oraz ZUS-wskich. W lutym zeszłego roku kobieta otrzymała na rękę 1510,08 zł. W czerwca zarobiła już "więcej", bo 1867,14 zł netto.

Sprawdź też: Epidemia grypy w Polsce. Już 1,5 mln Polaków choruje. Ile zapłacisz za leki?

Na tej samej stronie znajduje się informacja, którą kilka miesięcy temu opisywały media w całym kraju. To oferta pracy dla sprzątaczki w prywatnej przychodni w Warszawie. Ogłoszenie zawiera opis obowiązków oraz proponowane zarobki: 2,8 tys. zł. Wymagane wykształcenie podstawowe, praca w godzinach nocnych przez 6 godzin dziennie.

Same pielęgniarki gorzko komentują, że po wielu latach kształcenia się, zarabiają 600 złotych mniej niż proponuje się sprzątaczce. - Jestem pielęgniarką z wieloletnim doświadczeniem zawodowym. Skończyłam studia dające mi tytuł magistra pielęgniarstwa, oraz studia podyplomowe. Ukończyłam także liczne kursy.(...) Znalazłam ofertę pracy dla pielęgniarki oraz dla sprzątaczki pomieszczeń medycznych. Szczerze mówiąc odechciewa mi się wszystkiego - napisała pielęgniarka, która natrafiła na ogłoszenie.


Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: