SuperBiz opinie Zarobki Polaków należą do najniższych w Europie

Zarobki Polaków należą do najniższych w Europie

25.06.2017, godz. 09:11
laptop komputer praca
laptop komputer praca foto: SHUTTERSTOCK

W Polsce średnie zarobki są cztery razy niższe niż w Luksemburgu i trzy razy niższe niż w Niemczech! Mało tego, należymy do grona najbardziej skąpych europejskich państw pod względem płacy minimalnej. Jesteśmy w stanie zagwarantować pracownikowi niecałe 500 euro miesięcznie - wynika z danych Eurostatu.

Pensja minimalna Niemca czy Irlandczyka jest trzy razy wyższa od minimalnego wynagrodzenia Polaka. Na Słowenii i w Hiszpanii minimalne zarobki są dwa razy wyższe niż w Polsce. Jednak prawdziwą ziemią obiecaną może wydawać nam się Luksemburg, gdzie minimalne wynagrodzenie wynosi 2 tys. euro (ok. 8,5 tys. złotych). Oznacza to, że polska płaca minimalna jest cztery razy niższa od luksemburskiej.

ZOBACZ: Polak zarabia cztery razy mniej niż Niemiec. Płaca minimalna [INFOGRAFIKA]

Najniższe minimalne wynagrodzenie, bo na poziomie 154,61 euro miesięcznie, obowiązuje w Macedonii. Minimalne zarobki utrzymują się na podobnym poziomie w Polsce, Estonii, Turcji i na Słowacji.

CZYTAJ: Rząd: Płaca minimalna wzrośnie do 2080 zł. Pracodawcy chcą mniej, związkowcy nawet 2220 zł

Również pod względem średnich zarobków nie mamy powodów do dumy. Jak wynika z danych Eurostatu za 2014 r., średnia pensja w Polsce wynosiła 980 euro (ok. 4145 złotych). Dla porównania, w Hiszpanii było to 1985, w Niemczech – 3045 euro (trzy razy więcej niż w Polsce), w Wielkiej Brytanii – 3151 euro, a w Luksemburgu – 4206 euro, a więc cztery razy więcej niż w Polsce! Za to w naszym kraju żywność jest najtańsza w Unii Europejskiej.

Oprac. na podst. tvn24bis.pl, money.pl, wiadomoscihandlowe.pl

Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: