500 plus vs aktywność zawodowa kobiet

i

Autor: Shutterstock

Zmiany w 500 Plus stały się faktem. Sejm przyjął ustawę

2017-07-07 15:32

Szykują się zmiany w 500 Plus. W piątek 7 lipca Sejm przyjął bez poprawek ustawę, która wprowadza zmiany w przepisach regulujących m.in. program „Rodzina 500 plus". Rząd chce w ten sposób ukrócić działania mające na celu wyłudzanie świadczeń wychowawczych przez rodziców. Zmiany ułatwią również zakładanie żłobków oraz poszerzą wachlarz osób uprawnionych do Karty Dużej Rodziny.

Posłowie poparli nowelę, która wprowadza zmiany w ustawach: o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci, o świadczeniach rodzinnych, o pomocy osobom uprawnionym do alimentów, o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3 oraz o Karcie Dużej Rodziny. Nowelizacja została przygotowana po przeglądzie systemów wsparcia rodzin, którego dokonało Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

ZOBACZ: Zmiany w 500 Plus 2017. Czy nastąpią zmiany w rządowym programie?

Główne zasady przyznawania 500 Plus nie ulegną zmianie. W dalszym ciągu świadczenie wychowawcze będzie przysługiwało na drugie i kolejne dziecko, chyba że rodzice bądź opiekunowie spełnią kryteria dochodowe. Do programu wprowadzono jednak drobne poprawki, które mają zapobiec patologiom związanym z wyłudzaniem 500 zł na dziecko.

Utrata dochodu
Jeżeli rodzic rozwiąże umowę o pracę, a następnie podpisze nową tak, aby spełnić kryterium dochodowe, to przez trzy miesiące nie będzie przysługiwało mu świadczenie wychowawcze. „Jeśli takie działanie nastąpiłoby przed upływem trzech miesięcy, nie byłoby traktowane jako utrata dochodu" - mówi ustawa. Przepisy, które czekają teraz na aprobatę Senatu, mają objąć świadczenia wychowawcze przyznawane od 1 października bieżącego roku.

CZYTAJ: Rafalska: Od 1 października zmiany w 500 Plus

Obowiązek alimentacyjny
Ponadto świadczenie wychowawcze nie będzie przysługiwać rodzicom samotnie wychowującym dziecko, chyba że Sąd przyzna mu alimenty od byłego partnera czy partnerki (nie dotyczy to przypadków, w których drugi rodzic nie żyje, ojciec nie jest znany lub powództwo o alimenty zostało oddalone). Urzędnicy sprawdzą, czy rodzice zadbali o to, aby ustalić obowiązek alimentacyjny. Jeżeli gmina będzie miała wątpliwości co do tego, czy wnioskujący faktycznie samotne wychowuje dziecko, będzie mogła wezwać rodzica do złożenia dodatkowych wyjaśnień.

Jeden termin składania wniosków
Ujednolicono terminy składania wniosków o świadczenia wychowawcze oraz świadczenia rodzinne i świadczenia z funduszu alimentacyjnego. O wyżej wymienione świadczenia będzie można wnioskować od 1 sierpnia. Zmiany obejmują wnioski składane osobiście lub listownie, przesyłane drogą elektroniczną przez portal „Empatia", systemy bankowe i PUE ZUS. Od 2018 r. wnioski drogą elektroniczną będzie można składać już w lipcu.

Nowe żłobki
Ponadto zmienią się wymogi lokalowe dotyczące zakładania i prowadzenia instytucji opieki nad dziećmi do lat trzech, dzięki czemu łatwiej będzie założyć żłobek. Z Funduszu Pracy zostanie przekazane na ten cel dodatkowe 250 mln zł, a drugie tyle ma być zabezpieczone w rezerwie celowej budżetu państwa, co umożliwi aktywizację osób, które chcą powrócić na rynek pracy, a zrezygnowały z niej, ponieważ z braku dostępu do żłobka zostały zmuszone do opieki nad dzieckiem do lat 3.

Karta Dużej Rodziny
Nowela zwiększa także liczbę rodziców uprawnionych do wyrobienia Karty Dużej Rodziny. Teraz KDR będzie przysługiwać również w sytuacji, kiedy część lub wszystkie dzieci osiągnęły już wiek dorosły. Będzie liczył się fakt posiadania na utrzymaniu trójki dzieci obecnie lub w przeszłości.

Pakiet przyjętych zmian związanych z programem „Rodzina 500 plus" ma uniemożliwić rodzicom wyłudzanie świadczeń wychowawczych. Przewiduje on również inne korekty. Między innymi ma zapobiec pobieraniu 500 Plus przez rodziców mieszkających za granicą, a którym świadczenie wychowawcze nie przysługuje.

Oprac. na podst. mpips.gov.pl, businessinsider.com.pl

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze