SuperBiz opinie Zmiany w ubezpieczeniu OC w 2017 roku

Zmiany w ubezpieczeniu OC w 2017 roku

16.11.2016, godz. 16:44
Zmiany w OC w 2017
foto: SHUTTERSTOCK

Kierowcy mają się z pyszna po tym, jak ceny OC i AC poszły w górę. W pierwszym półroczu br. stawki za ubezpieczenie OC wzrosły średnio o 40 procent. Mimo to ubezpieczyciele wypłacający odszkodowania z tytułu ubezpieczenia OC ponieśli w tym czasie 607 mln straty, o 86 proc. więcej niż w analogicznym okresie w roku ubiegłym.

Wartość wypłacanych odszkodowań, również tych zasądzanych przez sądy, rośnie. Jednocześnie do końca br. ubezpieczyciele muszą zastosować się do wytycznych KNF-u w kwestii likwidacji szkół osobowych. Komisja Nadzoru Finansowego postawiła przed ubezpieczycielami wymóg odzyskania rentowności.

Jak zauważył Marcin Tarczyński z Polskiej Izby Ubezpieczeń w wywiadzie dla Polskiego Radia 24, od kilku lat w Europie utrzymuje się trend, zgodnie z którym ofiary wypadków samochodowych otrzymują coraz wyższe odszkodowania. W związku z tym firmy ubezpieczeniowe najchętniej wprowadziłyby zmiany w polskich prawodawstwie tak, aby w ich wyniku zostały ustanowione limity wypłat. Jeżeli udałoby się stworzyć katalog szkód osobowych objętych świadczeniami oraz maksymalną wartość poszczególnych odszkodowań, ubezpieczyciele przestaliby być traktowani jak worek bez dna. Maksymalne wysokości świadczeń, jakie przysługiwałyby osobom poszkodowanym w wypadkach drogowych, można by wypunktować w specjalnej tabeli.

Zobacz także: Ubezpieczasz sprzęt elektroniczny? Przeczytaj dokładnie umowę, bo sprzedawcy kłamią

Na razie Komisja Nadzoru Finansowego powołała tzw. forum zadośćuczynienia, w którego skład weszły: firmy ubezpieczeniowe i odszkodowawcze, rzecznik finansowy, a także reprezentanci Ministerstwa Sprawiedliwości i Ministerstwa Finansów. Przedstawiciele wyżej wymienionych podmiotów mają wypracować standardy obejmujące system wypłat odszkodowań. Wprowadzenie norm obowiązujących wszystkich ubezpieczycieli sprzyjałoby ich wychodzeniu na prostą.

Każdy kierowca w Polsce musi obowiązkowo wykupić ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej (OC), jednak ze względu na wysokie ceny uczestnicy ruchu drogowego wybierają ubezpieczyciela z coraz większą pieczołowitością. Z OC zostają pokryte zarówno koszty zniszczonego mienia, jak i wyrządzonych szkód osobowych. Ubezpieczenie to można nabyć w rozmaitych kombinacjach: samo, w pakiecie z AC (autocasco, dobrowolnym ubezpieczeniem pojazdów mechanicznych od zdarzeń losowych) lub razem z AC i NNW (ubezpieczeniem od następstw nieszczęśliwych wypadków).

Źródła: polskieradio.pl, forsal.pl, proama.pl, forsal.pl

Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: