SuperBiz opinie Zmieniasz zawód? Uważaj, żeby nie popełnić tych 10 błędów

Zmieniasz zawód? Uważaj, żeby nie popełnić tych 10 błędów

11.11.2016, godz. 16:00
Błędy przy zmianie zawodu
foto: SHUTTERSTOCK

Osoby, które wchodzą obecnie na rynek pracy muszą być przygotowane na kilkukrotne zmiany nie tylko pracy, lecz także zawodu. Jak wynika ze współczesnych teorii, człowiek w ciągu swojego życia będzie zmieniał profesję co najmniej cztery razy. Na tych, którzy starają się przebranżowić, czeka jednak wiele pułapek. Oto 10 najczęściej popełnianych błędów.

1. Nie poddawaj się emocjom
– Częstym błędem osób myślących o zmianie zawodu jest poddawanie się emocjom. Zwykle, gdy dostaniemy w kość w obecnym miejscu pracy, mamy skłonność do podejmowania radykalnych decyzji. Często w sposób szybki i nie do końca przemyślany – mówi Bartosz Struzik z serwisu MonsterPolska.pl.
Ekspert radzi, aby dokładnie sprawdzić nie tylko plusy, lecz przede wszystkim minusy związane z nowym zawodem. Pozwoli to na podjęcie racjonalnej decyzji i przygotowanie się na nowe wyzwania.
Ewa Kawecka, coach ICC zaleca z kolei zaktualizować informacje o rynku: „Dobrze byłoby, aby branża w której rozpoczniemy pracę była w trendzie wzrostowym".

2. Nie wybieraj profesji, do której nie pasujesz
Zmieniając zawód warto uważać, aby nie wpaść z deszczu pod rynnę. Jeśli nie przemyślisz dokładnie zmiany, może okazać się, że nowa praca będzie tak samo niesatysfakcjonująca, jak obecna. Aby tego uniknąć, warto zastanowić się czy dana profesja rzeczywiście będzie spełniała nasze oczekiwania oraz czy będzie do nas pasować.

Sprawdź także: Masz dosyć swojej branży? Sprawdź, jak zmienić ścieżkę kariery

Ewa Kawecka radzi zwrócić uwagę na indywidualne predyspozycje do wykonywania danego zawodu.
– W zależności od tego czego dany zawód wymaga mogą to być: umiejętności komunikacyjne, szybkość podejmowania decyzji, zarządzanie sobą w czasie, umiejętność kierowania zespołem, dokładność, precyzja, skuteczność, nastawienie na cel i inne – mówi coach ICC. – Dobrze jest poczytać historie zawodowe osób, które odniosły sukces w danej profesji i zobaczyć na ile jest nam to bliskie i na ile moglibyśmy się w nich odnaleźć.

3. Nie sugeruj się modą
Nie warto wybierać modnego zawodu, nawet jeśli wszyscy na około będą Ci to doradzać. Koledzy i koleżanki to cenne źródło informacji, ale nie dające pełnego obrazu na temat całej branży. Poza tym to musi być Twoja decyzja i nikt nie może jej podjąć za Ciebie. Zbierz dane na temat branży z wielu kanałów i dostosuj wybór do siebie. Wybierając zawód, który jest modny, łatwo możesz się sparzyć.

4. Nie zamykaj się na nowe i nieznane
Zastanawiając się nad wyborem nowego zawodu, nie powinieneś ograniczać się tylko do znanych opcji. Rynek pracy stale się zmienia, dlatego warto poszerzać swoje horyzonty. Może okazać się, że branż, które mogą Cię zainteresować, jest więcej niż myślisz. Poczytaj o nieznanych Ci zawodach i zbadaj nowe pola.
Zasada ta sprawdza się także, na etapie szukania pracy. Lepiej nie ograniczać się tylko do ofert pracy publikowanych w portalach internetowych.
– Nie każda oferta pracy pojawia się w postaci ogłoszenia. W firmach istnieje wiele wakatów, o których istnieniu wiedzą tylko nieliczni. Dlatego sztuką jest dotarcie do tzw. „ukrytego rynku pracy" – wskazuje Joanna Krzykanowska, założycielka agencji KreatorzyKariery.pl.

5. Nie działaj bez planu
Bez sprecyzowanego planu, nasze cele mają dużo mniejsze szanse na realizację. Bardzo pomocne bywa spisanie założeń i działań, za pośrednictwem których chcemy je osiągnąć.
– Zastanówmy się, w jaki sposób osiągnąć nasz cel, czyli pracę w konkretnym zawodzie. Opracujmy strategię działania i podzielmy na mniejsze – weryfikowalne etapy, np.: rozpoznanie sytuacji na lokalnym rynku pracy, oszacowanie własnego potencjału zawodowego – podpowiada Joanna Krzykanowska.

Czytaj też: Nie wiesz, którą ofertę pracy wybrać? Zobacz, co warto wziąć pod uwagę

Według Wojciecha Paździora, coacha kariery i właściciela firmy Active Strategy w opracowaniu planu pomoże także rozmowa z ludźmi, którzy znają daną branżę od podszewki.
– Chętnych do opowiadania znajdziesz na konferencjach i spotkaniach branżowych, wśród znajomych. Polecam też napisanie bezpośrednio do autorów tematycznych artykułów lub osób znalezionych na LinkedIn i GoldenLine – mówi Wojciech Paździor. – Pytaj m.in. o to, co pozwala osiągnąć sukces w tym zawodzie, jakie kompetencje są cenione, czego będzie wymagać od Ciebie w pierwszym roku pracy, jak musisz się przygotować.

6. Najpierw praktyka, potem edukacja. Nie myl kolejności
Zanim zdecydujesz się na sposób, dzięki któremu uzupełnisz kwalifikacje, potrzebne do pracy w danym zawodzie, sprawdź czy ta profesja jest na pewno dla Ciebie. Możesz przekonać się o tym na własnej skórze, idąc na staż czy pracując jako wolontariusz. Zdobyte w ten sposób doświadczenie, przyda się również, gdy będziemy ubiegać się o wymarzone stanowisko w nowej branży. Nie warto inwestować w kurs czy studia podyplomowe, jeśli nie jest się pewnym swojego wyboru.

7. Nie oczekuj szybkich rezultatów
Zmiana zawodu to proces, który nie dzieje się z dnia na dzień. Od momentu podjęcia decyzji o przejściu do innej branży, do czasu kiedy stanie się to faktem, mija co najmniej sześć miesięcy, ale bywa, że nawet dwa lata.
– Zmiany zawodowe są szczególnie trudne, gdyż odbywają się na wielu płaszczyznach i dotyczą różnych aspektów życia. Na domiar złego, musimy zapewnić sobie płynność finansową podczas całego procesu. Nie możemy oczekiwać, że od jutra będziemy zarabiać dwa razy więcej, a wszystkie nasze problemy zawodowe znikną, jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki. Zmiana zawodu to proces rozciągnięty w czasie – zaznacza ekspertka agencji KreatorzyKariery.pl.

Zobacz również: Polaku, nie bój się o pracę! Szefowie chcą zatrudniać

8. Nie zapominaj, że pieniądze to nie wszystko
Pieniądze są dla niektórych jedną z najważniejszych motywacji do pracy. Warto jednak pamiętać, że zwykle nie są jedynym czynnikiem, który wpływa na satysfakcję z wykonywanego zawodu. Częściej niż na niskie zarobki, narzekamy na brak zadowolenia z pracy i stres. Dotyczy to także ludzi, zmieniających profesję. Warto rozważyć wybór niższego wynagrodzenia, jeśli nagrodą za to ma być wysokie poczucie spełnienia.

9. Nie ukrywaj zmiany przed bliskimi
Nie warto ukrywać swojego niezadowolenia z aktualnej pracy przed przyjaciółmi i rodzinom. To właśnie teraz jest najlepszy czas na rozmowy.
– Powinniśmy poinformować i zdobyć aprobatę bliskich co do naszych działań. Dzięki temu zyskamy ich wsparcie i zrozumienie dla naszego pomysłu. W skrajnych sytuacjach, właśnie to staje się kluczowym czynnikiem, warunkującym powodzenie planu – wskazuje Joanna Krzykanowska.

10. Nie zdawaj się w pełni na doradców
Doradca zawodowy może okazać się cennym wsparciem w drodze do zmiany profesji. Taka osoba powinna podążać za Twoimi potrzebami i udzielać Ci sugestii, jednak nie może podjąć decyzji za Ciebie. Nie słuchaj doradców, którzy będą próbowali dokonać wyboru za Ciebie.

autor: Grażyna Stefańska zobacz inne artykuły tego autora
Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: