SuperBiz opinie Zobacz, ile zarabia stewardesa

Zobacz, ile zarabia stewardesa

02.05.2016, godz. 06:00
Zarobki stewardess
Zarobki stewardess foto: SHUTTERSTOCK

Zarobki personelu pokładowego zależą od wielu czynników. Pensja stewardesy lub stewarda wynika m.in. ze stażu pracy, wykształcenia pracownika lub regionu zatrudnienia.

Wiele osób marzy o pracy stewardesy lub stewarda. Główne plusy tego zawodu to prestiż, podróżowanie niemal po całym świecie i nienajgorsze zarobki. Ale nie ma nic za darmo. Personel pokładowy ma trudne zadania do wykonania. Między innymi odpowiada za przygotowanie pasażerów i kabiny samolotu do podróży, opiekę nad pasażerami podczas lotu i przeprowadzenie ewentualnej ewakuacji w razie zagrożenia.

Sprawdź również: Prezenty komunijne. Ile trzeba na nie wydać?

Pensja stewardesy lub stewarda zależy m.in. od pozycji na pokładzie. Szefowa pokładu ma większą pensję od najniższej rangą i niedoświadczonej stewardesy. Oprócz tego wpływ na wynagrodzenia mają: wielkość firmy, dla której pracują, kapitał firmy, region zatrudnienia, wykształcenie i staż pracy danej osoby.

Jak wyliczył portal wynagrodzenia.pl mediana miesięcznych zarobków całkowitych na tym stanowisku wynosi 5 108 zł brutto. Co druga stewardesa/steward (obsługujący loty pasażerskie) otrzymuje pensję od 3 744 zł do 6 156 zł. Najgorzej wynagradzani pracownicy (obsługujący lotnictwo pasażerskie) zarabiają poniżej 3 744 zł brutto. Trzeba zaznaczyć, że jest to jedynie 25 procent z całej grupy. Najlepiej opłacani przedstawiciele tego zawodu stanowiący także 25 proc. grupy mogą liczyć na wynagrodzenie rzędu 6 156 zł brutto.

Zobacz koniecznie: Najbogatsze modelki świata [RANKING I ZDJĘCIA]

Ale warto podkreślić, że istnieją linie, które oferują stewardesom i stewardom płacę rzędu 8 tys. zł. Na taką kwotę składa się pensja podstawowa plus zapłata za  godziny spędzone w samolocie. Zwykle są to linie z bogatych krajów, które obsługują loty długodystansowe i wymagają od pracowników pełnej dyspozycyjności (trzeba się liczyć z wielodniową nieobecnością w domu).


Źródło: wynagrodzenia.pl, dzienniklodzki.pl

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: