SuperBiz prawo przedsiębiorcy 12 złotych brutto za godzinę pracy na umowę-zlecenie oddala się. Zamiast od lipca będzie od września

12 złotych brutto za godzinę pracy na umowę-zlecenie oddala się. Zamiast od lipca będzie od września

09.03.2016, godz. 10:26
robotnik, construction worker
foto: East News / Super Express

O tym, że podniesienie kwoty za godzinę pracy na umowę-zlecenie do 12 zł brutto przesunie się na wrzesień poinformował dziś wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed w radiowej Jedynce. Ta wiadomość najbardziej ucieszy budowlańców, ochroniarzy i osoby zatrudnione jako pomoc sprzątająca. Stawki za godzinę ich pracy są dziś dużo niższe (w mniejszych miejscowościach ok. 7 zł za godzinę).

Problem umów zleceń o stawkach niższych niż 12 złotych za godzinę jest powszechny. Eksperci szacują, że może dotyczyć nawet półtora miliona osób.

Zobacz koniecznie: Kobieta powinna zarabiać nawet 3,5 tys. zł za opiekę nad domem

Wiceminister Stanisław Szwed powiedział, że podwyższając stawkę za godzinę pracy na umowę-zlecenie, rząd chce nie tylko podnieść wynagrodzenia, ale i skończyć z zawieraniem umów cywilno-prawnych w przypadkach, w których pracownik powinien podpisać umowę o pracę.

Kara za nieprzestrzeganie przepisów ma wynosić 2 tysiące, a przy recydywie - 5 tysięcy. Jeśli pracownik wkroczy na drogę sądową, może otrzymać odszkodowanie w wysokości do 30 tysięcy złotych.

Początkowo stawka 12 zł brutto za godzinę pracy na umowę zlecenie miała zostać wprowadzona w lipcu. Zdaniem wiceministra rodziny, pracy i polityki społecznej termin został zmieniony po to, by lepiej przygotować przepisy.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: