SuperBiz prawo przedsiębiorcy Banki nie podzielą się zyskami z akcjonariuszami. Wszystko przez „frankowiczów”

Banki nie podzielą się zyskami z akcjonariuszami. Wszystko przez „frankowiczów”

11.05.2015, godz. 16:17
Bank
foto: AKPA/ Archiwum

Srogo zawiodą się akcjonariusze m.in. PKO BP, którzy jak co roku spodziewali się wpływu na swoje konta środków z dywidendy. W 2015 r. nie dostaną pieniędzy. A to z powodu niekorzystnej rekomendacji Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) podjętej z powodu ryzyka związanego z kredytami we frankach.

Jeśli bank zarabia, powinni zarobić też posiadacze jego akcji. Temu służą właśnie dywidendy czyli część zysku netto, którą dana instytucja dzieli się ze swoimi akcjonariuszami. W tym roku nie mają co na nie liczyć posiadacze m.in. akcji PKO BP, choć w 2014 r. bank miał ponad 3 mld złotych zysku.

Konsekwencje kredytów we frankach

Wszystko przez niekorzystną decyzję Komisji Nadzoru Finansowego, która na początku kwietnia rozesłała do mBanku, BZWBK i właśnie PKO BP zalecenie niewypłacania dywidend za 2014 r. Wszystkie wymienione banki udzielały kredytów we frankach, które to są obciążone dużym ryzykiem. Co to oznacza? Istnieje możliwość, że kredytobiorcy walutowi nie będą się wywiązywać ze swoich zobowiązań wobec banków, a więc te powinny się zabezpieczyć finansowo m.in. przez niewypłacenie dywidendy.

Skarb państwa też poszkodowany

Bank PKO BP przychylił się do rekomendacji KNF. To o tyle bolesne dla akcjonariuszy, że bank wypłacał im pieniądze co roku, nawet podczas kryzysu finansowego. W zeszłym roku dywidenda wynosiła 75 gr od akcji, w latach wcześniejszych wahała się między 1 a 2 zł. Konsekwencje za ryzyko związane z osobami, które wzięły kredyty walutowe, poniosą więc teraz nawet ci, którzy takiego kredytu nie mają. Warto też zaznaczyć, że uderza to głównie w skarb państwa, który ma 31 proc. akcji PKO BP, a więc i on  nie otrzyma pieniędzy. Po zaleceniach KNF decyzję o wypłaceniu dywidend zawiesiły też władze BZ WBK i mBanku.

autor: Piotr Osiński zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: