SuperBiz prawo przedsiębiorcy Budowlanka i hotelarstwo – te branże PIP będzie kontrolowała w 2017 roku

Budowlanka i hotelarstwo – te branże PIP będzie kontrolowała w 2017 roku

09.12.2016, godz. 12:32
Budowa domu
Budowa domu jednorodzinnego foto: SHUTTERSTOCK

Kontrole umów-zleceń oraz umów czasowych, a także kontrole związane z przestrzeganiem minimalnej stawki godzinowej – na tym w przyszłym roku w sposób szczególny skupi się Państwowa Inspekcja Pracy. Wśród branż, które powinny spodziewać się najwięcej wizyt inspektorów jest budowlanka i hotelarstwo.

Z „Programu działania Państwowej Inspekcji Pracy na 2017 r.” wynika, że w przyszłym roku inspektorzy przeprowadzą łącznie 79 tys. kontroli. Dwa tysiące będzie dotyczyć wypłacania minimalnej stawki godzinowej dla samozatrudnionych i zleceniobiorców. Co najmniej 602 firmy zostaną sprawdzone pod kątem przestrzegania nowych przepisów o umowach na czas określony. Weryfikowana też będzie zasadność stosowania umów cywilnoprawnych (np. zleceń, o dzieło, o świadczenie usług). Inspektorzy będą sprawdzać, czy tego typu kontrakty nie są zawierane w sytuacjach, w których pracodawca powinien zatrudniać ludzi na umowę o pracę. 

W przyszłym roku PIP sprawdzać ma również, czy firmy stosujące umowy-zlecenia lub umowy o świadczenie usług wypłacają zatrudnionym co najmniej 13 zł za godzinę pracy (minimalną stawkę godzinową). Obowiązek wypłacania tej stawki wchodzi w życie od 1 stycznia. Niezapewnienie takiego wynagrodzenia będzie wykroczeniem zagrożonym grzywną w maksymalnej wysokości 30 tys. zł.

Zobacz także: 13 zł za godzinę: urząd sprawdzi, czy należy ci się wyższa stawka

Według wstępnych wyników tegorocznych kontroli inspektorzy zakwestionowali ok. 40 proc. kontraktów cywilnoprawnych zawartych w branży budowlanej. Dlatego to właśnie budownictwo, a także gastronomia i hotelarstwo oraz agencje ochrony mienia i osób zostaną w szczególności sprawdzone w 2017 r. (z tych sektorów pochodzą liczne skargi do inspekcji na stosowanie umów cywilnoprawnych zamiast tych o pracę; agencje ochrony miały być sprawdzane dopiero w 2018 r., ale przyspieszono ten termin właśnie ze względu na sygnały o nieprawidłowościach). Przewidziane w tym zakresie kontrole (1,5 tys.) obejmą zarówno wizyty planowe, tj. w firmach wytypowanych przez inspekcję, jak i przeprowadzane w wyniku zgłoszeń składanych przez zatrudnionych.

Źródło: „Dziennik Gazeta Prawna”, oprac. MK

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: