SuperBiz prawo przedsiębiorcy Chorzy zaoszczędzą na marihuanie

Chorzy zaoszczędzą na marihuanie

09.03.2016, godz. 15:50
Medyczna marihuana
Medyczna marihuana foto: Archiwum

Coś, o czym mówiło się od jakiegoś czasu, stało się faktem. Decyzją rządu medyczna marihuana refundowana w Polsce. Po interwencji Jarosława Kaczyńskiego.

Uważany za bardzo konserwatywny rząd Prawa i Sprawiedliwości wprowadził refundację lekarstw opartych na medycznej marihuanie. Dla chorych i ich rodzin, stosujących terapię marihuaną, oznacza to oszczędności rzędu kilkudziesięciu złotych.

ZOBACZ TEŻ: Sondaż dla SE.pl: Polacy chcą się leczyć marihuaną

Decyzja została podjęta bez rozgłosu. Wedle rozmówców "Rzeczypospolitej" kryje się za tym osobista interwencja Jarosława Kaczyńskiego. Prezes PiS spotkał się z rodzinami chorych, którym w leczeniu pomogłaby marihuana i obiecał rychłe załatwienie sprawy. Spotkanie odbyło się w poniedziałek, a w ostatni piątek Ministerstwo Zdrowia wydało rozporządzenie, dopuszczające refundowanie leków opartych na marihuanie, co jest równaznaczne z ich legalizacją.

Decyzją objęty są lekarstwa, które wskaże lekarz prowadzący. Koszta pokryją nie tylko zakup, ale również transport lekarstw z konopii. Recepta przed realizacją będzie wymagała potwierdzenia lekarza-konsultanta i akceptacji ministerstwa. Dopuszczenie medycznej marihuany, która leczy się m.in. dzieci cierpiące na nowotwór, oznacza, że nie będa miały miejsca już takie sytuacje, jak zwolnienie z pracy w Centrum Zdrowia Dziecka lekarza neurologa dra Tomasza Bachańskiego. Dr Bachański został wyrzucony w październiku, za eksperymentalne leczenie padaczki u dzieci lekarstwami, produkowanymi na bazie konopii indyjskich.

ZOBACZ TEŻ: Dramatyczny apel matki chorego dziecka do Dudy: Proszę, proszę o pomoc

Rozmówcy dziennkarza "Rzeczypospolitej" z resortu zdrowia nieoficjalnie przyznali, że planowana jest legalizacja hodowli konopi indyjskich w celu produkcji lekarstw.

źródło: Rzeczpospolita

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: