SuperBiz prawo przedsiębiorcy Czeka nas kadrowa rewolucja i gospodarcza ewolucja

Czeka nas kadrowa rewolucja i gospodarcza ewolucja

03.11.2015, godz. 11:45
Super Biznes. Hubert Biskupski: Resort Finansów głuchy na argumenty
foto: Super Express

Prawo i Sprawiedliwość wygrało wybory i samodzielnie będzie sprawować władzę. Biorąc pod uwagę, że ma bezpieczną przewagę w Sejmie, miażdżącą przewagę w Senacie oraz swojego prezydenta, warunki sprawowania władzy należy uznać za komfortowe. Nikt po 1989 roku nie znajdował się w tak dobrej sytuacji.

Co nas czeka? Tak naprawdę do końca jeszcze nie wiemy, bo niewiele można powiedzieć na podstawie wyborczych pojedynczych deklaracji i programu partii. Piszę niewiele, bo na podstawie obietnicy przekazania 500 zł na dziecko czy wprowadzenia podatku bankowego albo obniżenia CIT nie wiemy, jak będzie wyglądała całościowa polityka społeczna i gospodarcza rządu.

Sprawdź również: Kto i kiedy otrzyma 500 zł na dziecko od PiS? Są dwie wersje

Czy będzie to rząd stawiający na wolność gospodarczą, likwidujący bariery rozwoju przedsiębiorczości, ograniczający opresyjność państwa, wspierający innowacyjność, czy też wręcz przeciwnie - biznes stanie się ofiarą uszczelniania systemu, a państwo centralnie będzie dystrybuować dobra, wspierając np. jedne grupy przedsiębiorców kosztem innych. Chciałbym wiedzieć, jaką filozofią będzie kierował się nowy rząd. Ale przekonam się o tym zapewne dopiero wtedy, kiedy w życie zaczną wchodzić nowe ustawy.

Ludzie oczekiwali zmian, więc PiS te zmiany przeprowadzi. Jak będą głębokie? Czy będzie to rewolucja, czy raczej ewolucja? Gotów jestem się założyć, że będzie to rewolucja kadrowa, która obejmie nie tylko instytucje centralne, rządowe agencje, ale również spółki Skarbu Państwa. W dziedzinie gospodarki będą to raczej powolne zmiany.

Mam jedynie nadzieję, że w ramach dePOizacji państwa nie wyrzucono do kosza sensownych rozwiązań, do których zaliczam np. ustawy deregulacyjne.

autor: Hubert biskupski z-ca red. nacz. "Super Expressu" zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: