SuperBiz prawo przedsiębiorcy Częstochowa zwolni z podatku pracodawców, którzy będą płacić 3 tys. zł miesięcznie

Częstochowa zwolni z podatku pracodawców, którzy będą płacić 3 tys. zł miesięcznie

27.04.2017, godz. 11:53
Częstochowa
foto: Materiały prasowe Urząd Miasta

Częstochowa zamierza premiować przedsiębiorców, którzy zapewniają lepsze warunki zatrudnienia. Jeżeli firma zagwarantuje nowo zatrudnionym pracownikom 3 tys. zł brutto miesięcznie (150 proc. minimalnego wynagrodzenia), a jednocześnie co najmniej 80 proc. zatrudnionych w niej osób będzie miało umowę o pracę, pracodawca zostanie zwolniony z podatku od nieruchomości.

Dotychczas każdy pracodawca, który utworzył nowe miejsce pracy w Częstochowie, mógł zostać zwolniony z podatku od nieruchomości. Teraz ulga będzie przysługiwała tylko tym przedsiębiorcom, którzy zdecydują się wypłacać pracownikowi min. 3 tys. zł brutto miesięcznie – 150 proc. najniższej krajowej, a odsetek osób zatrudnionych w oparciu o umowę o pracę wyniesie minimum 80 procent. Nowi pracownicy będą musieli być rekrutowani spośród osób, które na 12 miesięcy przed złożeniem wniosku o zwolnienie z podatku od nieruchomości nie świadczyły pracodawcy usług w żadnej formie (nie miały w tym czasie podpisanej umowy o pracę, ani umowy cywilno-prawnej). Rada Miasta podjęła przyjęła uchwałę regulującą te kwestie.

Ulga będzie przyznawana na nowych zasadach od drugiej połowy bieżącego roku. Uchwała wejdzie w życie 90 dni po dacie publikacji w Dzienniku Urzędowym Woj. śląskiego. Wprowadzenie zachęt dla pracodawców idzie z parze z uszczelnianiem systemu podatkowego. Samorządowcy zapowiedzieli, że sprawdzą postępowanie pracodawcy w ciągu ostatniego roku w pod względem zwolnień z podatku oraz zatrudniania pracowników i zleceniobiorców. Propozycję zmian poparł Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Zobacz także: Co zakłada Wieloletni Plan Finansowy Państwa na lata 2017-2020?

Nowe przepisy wpisuje się w założenia przedstawionego przez prezydenta miasta programu „Teraz Lepsza Praca". Poprzez zmianę prawa samorządowcy chcą poprawić warunki zatrudnienia mieszkańców, liczą również na to, że powstanie więcej nowych miejsc pracy. Najlepsi pracodawcy będą nagradzani przez zwolnienia z podatku, ale i certyfikaty. Ponadto władze miasta powołają rzecznika chroniącego interesy pracowników oraz Centrum Lepszych Miejsc Pracy. Przewidziano też realizację szkoleń podnoszących kwalifikacje zawodowe dla osób, które chcą znaleźć lepszą pracę – informuje wyborcza.biz.

Przeczytaj również: Stopa bezrobocia w Polsce spada. W marcu wyniosła 8,1 procent

Ostatnio Rada Miasta Częstochowy apelowała także do rządu, aby na administracyjnej mapie Polski wyodrębniono woj. częstochowskie. Jest to jedna z obietnic wyborczych posłów PiS. Po tym, jak Mariusz Błaszczak, minister spraw wewnętrznych i administracji powiedział, że plan będzie realizowany w dalszej perspektywie, 25 kwietnia ratusz opublikował stanowisko Częstochowy. Wyraził w nim „swoje głębokie zaniepokojenie wypowiedziami związanymi z nieutworzeniem Województwa Częstochowskiego do końca 2019 roku, czyli obecnej kadencji parlamentarnej, wyrażanymi przez Ministra Spraw Wewnętrznych Pana Mariusza Błaszczaka podczas 40. posiedzenia Sejmu".

Oprac. na podst. wyborcza.biz, slask.onet.pl, gazetaprawna.pl

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: