SuperBiz prawo przedsiębiorcy Do jutra możesz zrzucić rozliczenie PIT-a na pracodawcę

Do jutra możesz zrzucić rozliczenie PIT-a na pracodawcę

09.01.2017, godz. 13:11
Rozliczenie PIT przez pracodawcę
foto: SHUTTERSTOCK

Tylko do 10-ego stycznia możesz wnioskować o to, żeby pracodawca rozliczył twój PIT. Z tej opcji mają szansę skorzystać pracownicy, którzy w zeszłym roku nie byli zatrudnieni w innych miejscach. Nie licz jednak na to, że pracodawca uwzględni przysługujące ci ulgi czy przekaże 1 proc. podatku zgodnie z twoją wolą.

Kiedy musisz samodzielnie wypełnić PIT-a?

Jeżeli w ubiegłym roku kalendarzowym udało ci się uzyskać dodatkowe przychody, np. z tytułu najmu mieszkania lub prowadzenia działalności gospodarczej, od której płaci się jednolitą, 19-procentową stawkę VAT, czeka cię złożenie odrębnego zeznania. W takiej sytuacji są osoby, które podpisywały umowy z różnymi pracodawcami. Podobnie jest w przypadku małżonków, którzy zamierzają wspólnie rozliczyć PIT-a. W tych przypadkach należy wysłać do fiskusa zeznanie PIT-36 lub PIT-37.

Przeczytaj również: Przedsiębiorco, do 20 stycznia wybierz formę opodatkowania firmy

Jak wygląda rozliczenie PIT-a przez pracodawcę?

Jeżeli w ciągu 2016 r. źródłem twoich dochodów była praca u jednego pracodawcy, możesz pozostawić jemu złożenie twojej deklaracji podatkowej. Będzie on musiał wypełnić formularz PIT-40, a następnie – złożyć go w urzędzie skarbowym do końca lutego. Pamiętaj także, że na twoje biurko powinna wpłynąć kopia zeznania podatkowego. Jeżeli okaże się, że masz niedopłatę, pracodawca może potrącić ją z twojej pensji. W przypadku nadpłaty istnieje możliwość, że zwróci ci ją w gotówce. Nie ma jednak gwarancji, że pracodawca uwzględni przysługujące ci ulgi podatkowe, np. na dzieci lub internet.

Zobacz także: Zmiany w 2017 roku. Co nowego w prawie pracy

Co zrobić, aby pracodawca złożył twoje zeznanie podatkowe?

Aby nie rozliczać samodzielnie PIT-a, należy do 10-ego stycznia przedłożyć pracodawcy wypełniony formularz PIT-12. Musi on zawierać oświadczenie, że przez cały rok uzyskiwało się dochody u jednego pracodawcy. We wniosku trzeba podać takie dane, jak imię, nazwisko, adres zamieszkania oraz nazwa i adres urzędu skarbowego według miejsca zamieszkania. Oświadczenie musi również zawierać pełną nazwę płatnika, który złoży deklarację podatkową oraz miniony rok kalendarzowy, czyli 2016 rok. Jeżeli dysponujesz biletami okresowymi, możesz załączyć je do oświadczenia, aby zostały uwzględnione w kosztach uzyskania przychodów. Na wszelki wypadek sprawdź, czy masz prawo dokonać odliczeń podatkowych z tytułu zwrotu pobranych świadczeń, które zwiększyły kwotę dochodu.

Oprac. na podst. tvn24bis.pl, biznes.onet.pl

Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: