SuperBiz prawo przedsiębiorcy Dobra zmiana dla przedsiębiorców. Jeden przelew do ZUS zamiast czterech

Dobra zmiana dla przedsiębiorców. Jeden przelew do ZUS zamiast czterech

07.04.2017, godz. 16:18
Koniec ze zwolnieniem ze składek ZUS najbogatszych. 300 tys. osób straci przywileje
foto: Super Express

Sejm przegłosował zmiany w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych, które ucieszą przedsiębiorców - a najbardziej tych z małych firm. Od teraz każdy z nich będzie posiadał indywidualny rachunek bankowy na który będzie przelewał dotychczasowe składki. Dotychczas, aby je opłacić, trzeba było wysłać cztery przelewy do różnych instytucji.

Obecnie przedsiębiorcy muszą robić oddzielny przelew na rachunek ubezpieczenia społecznego, zdrowotnego, Funduszu Pracy i Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych oraz Funduszu Emerytur Pomostowych. Po zmianach zrobią jeden z łączną sumą składek, a ZUS zajmie się jej rozdysponowaniem.

Sprawdź koniecznie: Mali przedsiębiorcy zaoszczędzą na ZUS. Zobacz, ile [INFOGRAFIKA]

- Ustawa przewiduje także m.in. wprowadzenie ułatwień dla płatników składek, jeśli chodzi o wydawanie przez ZUS zaświadczeń o niezaleganiu z wpłatami przez zrównanie – pod względem prawnym – zaświadczeń wydawanych w postaci papierowej i wydruków elektronicznych samodzielnie wygenerowanych przez płatnika z systemów elektronicznych ZUS - czytamy na rp.pl.

Nowelizacją prawa zajmie się teraz Senat. Nowe rozwiązania miałyby wejść w życie 14 dni po ogłoszeniu, oprócz przepisów dotyczących jednego rachunku, które zaczną obowiązywać już od 1 października 2017, a ZUS będzie miał czas do końca roku na przekazanie nadanych numerów kont płatnikom. Od 1 stycznia 2018 r. składki opłacane będą na jedno konto.

Zobacz również: Kaczyński szczerze o Misiewiczach: "Do spółek mianujemy ludzi bliskich nam"

Obecnie jest 6,9 mln płatników składek odprowadzanych do ZUS.

 

Źródło: rp.pl

Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: