SuperBiz prawo przedsiębiorcy Ile zarabia się we Francji. Polacy na emigracji zarobkowej

Ile zarabia się we Francji. Polacy na emigracji zarobkowej

19.05.2015, godz. 16:28
FRANCJA PARYŻ WIEŻA EIFFLA
FRANCJA foto: EAST NEWS

Polonia francuska jest jedna z najliczniejszych w Europie. Według szacunków w kraju nad Loarą mieszka ok. miliona naszych rodaków. Jeśli chodzi o emigrantów, którzy przebywają tam czasowo - a więc wyjeżdżających, najczęściej, za pracą - w 2013 r. było to 63 tys. osób.

Choć Francja od XIX w. kojarzy się z państwem chętnie wybieranym przez polską emigrację, obecnie nie jest w czołówce państw europejskich, do których Polacy jeżdżą za pracą. Pod tym względem przodują Wielka Brytania, Niemcy, Irlandia i Holandia, a jeśli chodzi o kraje romańskie – Włochy.

Zobacz koniecznie: Zarobki w Niemczech. Ile zarabia się za Odrą?

Według danych Eurostatu z lutego br. Francja (która otworzyła dla nas rynek pracy w 2008 r.) miała wyższą stopę bezrobocia niż Polska. W kraju nad Wisłą bezrobocie wynosiło ok. 8 proc., a we Francji ponad 10 proc. GUS w tym samym czasie podawał, że stopa bezrobocia w Polsce to 12 proc., a więc tak czy tak nieduża różnica punktów procentowych niekoniecznie będzie zachęcała do obrania kierunku na Francję.

Wysoka płaca minimalna

Zachętą może być za to płaca minimalna, która we Francji jest jedną z najwyższych w Europie i wynosi 1458 euro brutto (5832 zł brutto) miesięcznie, uwzględniając 35-godzinny tydzień pracy. Z kolei za godzinę pracy legalnie zatrudniona we Francji osoba nie może zarobić mniej niż 9,61 euro brutto (38,44 zł brutto). W Polsce płaca minimalna to zaledwie 1,75 tys. zł brutto miesięcznie, a więc różnica między nami a krajem nad Loarą jest znacząca. Jeżeli chodzi o średnie zarobki, obecnie wynoszą one ok. 2,65 tys. euro brutto (10,6 tys. zł brutto) miesięcznie. Tu znów Polska w porównaniu wypada mizernie, bo wg najnowszych danych GUS-u w kwietniu Polacy zarabiali średnio tylko ok. 4,1 tys. zł brutto („na rękę” - ok. 2,9 tys. zł).

Gdzie jest praca dla Polaków

We Francji poszukuje się obecnie Polaków, którzy chcieliby pracować w branży medycznej, a więc lekarzy, pielęgniarek czy fizjoterapeutów. Od lekarzy wymaga się przynajmniej podstawowej znajomości języka francuskiego, aktualnego pozwolenia na wykonywanie zawodu i doświadczenia. W zależności od specjalizacji doktor może zarobić ok. 10 tys. euro brutto miesięcznie (40 tys. zł brutto). Posługiwanie się francuskim jest też wymagane od pracowników medycznych innych niż lekarze, którzy mogą liczyć na 4-5 tys. euro brutto miesięcznie (16-20 tys. zł brutto).

Czytaj również: Praca w Holandii. Ile Polacy zarabiają na emigracji?

W internecie można znaleźć bardzo wiele ofert, jeśli chodzi o prace sezonowe np. przy zbieraniu owoców albo jeśli chodzi o prace w gospodarstwie rolnym. Tu nie ma co liczyć na stawkę wyższą niż minimalna, ale plusem jest to, że nie jest wymagana znajomość francuskiego. Podobnie jak w przypadku właściwie wszystkich europejskich (i nie tylko) krajów istnieją programy dla opiekunów do dzieci (au pair), połączone z kursem językowym. Formalnie nie jest to praca, a więc prócz wyżywienia i dachu nad głowa w zamian za opiekę nad dzieckiem chętne osoby otrzymają miesięcznie tylko ok. 300 euro kieszonkowego.

autor: Piotr Osiński zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: