SuperBiz prawo przedsiębiorcy Ile zarabiają Polacy w Belgii! Zarobki na emigracji

Ile zarabiają Polacy w Belgii! Zarobki na emigracji

20.05.2015, godz. 15:31
Parlament europejski Europarlament
foto: EAST NEWS

Belgia – kraj głównie znany z produkcji piwa i czekolady, ale też kierunek emigracji zarobkowej Polaków. Wyjaśniamy, ile zarabia się w Królestwie Belgii i ilu naszych rodaków skusiły tamtejsze płace.

Jak wynika z danych GUS-u, Polacy raczej nie spodziewają się w Belgii życia słodszego niż w Polsce, bo na wyjazd m.in. za pracą wg stanu na 2013 r. zdecydowało się 49 tys. naszych rodaków, a to niewiele chociażby w porównaniu z sąsiednimi Niemcami (560 tys.) czy Holandią (103 tys.). Przeszkodą, która powstrzymuje nas przed wyjazdem do Belgii może być język. Wiele osób żyje w błędnym przekonaniu, że najpowszechniej używanym językiem w tym kraju jest niemiecki.

Zobacz koniecznie: Praca w Holandii. Ile Polacy zarabiają na emigracji?

W rzeczywistości w Belgii mówi się głównie po flamandzku (odmiana języka niderlandzkiego) i francusku, a dopiero na końcu po niemiecku. A kwestia językowa dla Polaków, którzy wybierają kierunek emigracji zarobkowej, ma często znaczenie decydujące. Belgowie nie mają jednak większego problemu z językiem angielskim, więc władający nim Polacy mogą zaryzykować wyjazd, tym bardziej, że Belgia otworzyła dla nas rynek pracy już w 2009 r.

Wysoka płaca minimalna

Zdecydowanie do wyjazdu skusić mogą za to belgijskie płace. Minimalna stawka, którą można tu zarobić co miesiąc, jest drugą najwyższą w Europie (po Luksemburgu), ale różni się ona w zależności od wieku zatrudnionego. Za podstawową kwotę minimalnego wynagrodzenia uznaje się 1502 euro brutto miesięcznie (6008 zł brutto) i jest to zarobek, na jaki może liczyć 21-latek. Więcej zarabiają osoby, które mają minimum 22 lata i powyżej 15 miesięcy stażu pracy, a będzie to 1559 euro brutto miesięcznie (6236 zł brutto). Najniższą stawkę minimalną otrzyma 16-letni pracownik, bo „tylko” 1051 euro brutto miesięcznie (4204 zł brutto). Z kolei według danych z 2013 r. średnie zarobki w Belgii kształtują się na poziomie 3551 euro brutto miesięcznie (14 204 zł brutto).

Gdzie praca dla Polaków

Jeśli chodzi o oferty pracy dla Polaków w Belgii, poszukuje się głównie specjalistów z branży budowlanej a także cieśli, hydraulików itd. Pracodawcy niechętnie podają jednak w ogłoszeniach kwoty możliwych zarobków, pisząc najczęściej, że „wynagrodzenie jest atrakcyjne”. Polacy znajdą też w Belgii pracę sezonową, głównie przy zbiorach owoców i warzyw.

Sprawdź także: Ile zarabia się we Francji? Polacy na emigracji zarobkowej

Tu stawki wahają się w okolicach 8-9 euro za godzinę brutto (32-36 zł brutto). Do Belgii można tez pojechać, by opiekować się dziećmi w ramach kursu językowego. Tu młody pracownik otrzymuje nocleg i wyżywienie od rodziny, której dzieckiem się zajmuje, pokrywa się też koszt jego przelotu z Polski do Belgii. Kontrakt trwa od sześciu miesięcy do roku, a opiekun może liczyć na 450 euro kieszonkowego miesięcznie (ok. 1,8 tys. zł).

autor: Piotr Osiński zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: