SuperBiz prawo przedsiębiorcy Jak to jest z tą „kopertą”. Czy naprawdę zapłacisz 800 zł? [TARYFIKATOR MANDATÓW]

Jak to jest z tą „kopertą”. Czy naprawdę zapłacisz 800 zł? [TARYFIKATOR MANDATÓW]

08.07.2017, godz. 11:46
koperta, parking
foto: Super Express

Znalezienie miejsca do parkowania w dużym mieście graniczy z cudem. Dlatego też wielu kierowców kusi zostawienie samochodu na miejscu wyznaczonym dla osób niepełnosprawnych. W 2015 r. zmieniły się przepisy - nakładają na osobę, która stanie bez uprawnień „na kopercie” aż 800 zł mandatu. Czy to jednak do końca prawda?

Ile zapłacę za złe parkowanie? To pytanie zadaje sobie wielu polskich kierowców, którzy desperacko poszukują miejsca, w którym mogliby zostawić swój wehikuł. Jeśli ktoś zaparkuje w niedozwolonym miejscu, narażony jest na wysokie mandaty. Są one uzależnione od rodzaju wykroczenia.

ZOBACZ TEŻ: Ile zapłacisz za przejście na czerwonym świetle [TARYFIKATOR MANDATÓW]

Za każde z wymienionych zaraz naruszeń prawa przysługuje po jednym punkcie karnym. O jakich wykroczeniach mowa? Jeśli np. zaparkujemy bliżej niż 10 m od przejazdu dla pojazdów szynowych lub skrzyżowania, zapłacimy 300 zł. Od 100 do 300 zł dostaniemy za zatrzymanie się na przejściu dla pieszych, a za zatrzymanie się na moście, wiadukcie lub w tunelu 200 zł.

W przypadku parkowania można podpaść z naprawdę wielu paragrafów. Zdecydowanie jednak najbardziej bać trzeba się parkowania w miejscach dla osób niepełnosprawnych. Nie dość, że za coś takiego dostaniemy „z automatu” 5 punktów karnych, to jeszcze będziemy musieli słono zapłacić.

ZOBACZ TEŻ: Jaka kara grozi za przekroczenie prędkości? [TARYFIKATOR MANDATÓW]

Czy naprawdę mowa aż o 800 zł? Tak, ale tylko w wypadku, w którym parkujemy na „kopercie”, posiadając sfałszowane oznaczenia pojazdu, czyli np. kartę parkingową dla osoby niepełnosprawnej, która tak naprawdę nam nie przysługuje. Jak przed 2015 r. 500 zł za „kopertę” dostaniemy, jeśli po prostu zatrzymamy się na niej bezprawnie, bez „zabawy” w bezprawne posługiwanie się dokumentami.

Źródła: niepelnosprawni.pl, isap.sejm.gov.pl

autor: Piotr Osiński zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: