SuperBiz prawo przedsiębiorcy Jak odliczyć darowiznę na WOŚP od podatku? [mini PORADNIK]

Jak odliczyć darowiznę na WOŚP od podatku? [mini PORADNIK]

13.01.2017, godz. 14:07
Darowizna na WOŚP pozwoli obniżyć podatek
foto: EAST NEWS

Każda osoba, która przekaże pieniądze na WOŚP, może zapłacić niższy podatek. Wystarczy odliczyć darowiznę od podatku w zeznaniu podatkowym – przypomina „Rzeczpospolita". Jeżeli zamierzasz uwzględnić darowiznę w formularzu PIT-36 lub PIT-37, nie wrzucaj pieniędzy do puszki. Niezbędny będzie dowód wpłaty.

Jak co roku WOŚP organizuje zbiórkę na sprzęt medyczny dla dzieci i osób starszych. 25. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy odbędzie się w niedzielę (15 stycznia), dlatego coraz mniej czasu zostało na wsparcie akcji. Tegoroczną darowiznę będzie można wykazać w rozliczeniu podatkowym za 2017 r., a więc dopiero w 2018 roku.

Co zrobić, żeby odliczyć darowiznę od podatku?

Zgodnie z art. 4 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie od podatku można odliczyć darowizny na różnego rodzaju organizacje. Jednak trzeba udokumentować przekazanie darowizny. Wystarczy zwykłe potwierdzenie przelewu, na którym będzie widniała kwota darowizny wraz z danymi darczyńcy. Nie zapomnij podać w tytule przelewu dopisku „darowizna".

Zobacz także: WOŚP 2017: oto 10 najciekawszych aukcji [GALERIA]

Ulga przysługuje osobom fizyczny i przedsiębiorcom, którzy mogą odliczać darowizny od dochodu (od przychodu w przypadku ryczałtowców). Niezależnie od tego, czy uwzględnisz darowiznę w deklaracji podatkowej, czy nie, dodatkowo możesz przekazać 1 proc. dochodu na dowolnie wybraną organizację pożytku publicznego (OPP). Wystarczy wypełnić odpowiednią rubrykę w zeznaniu podatkowym i podać dane organizacji.

Może cię zainteresować: WOŚP 2017. Skarbnikiem Fundacji ponownie bank Pekao S.A.

Limit darowizny

Kolejny haczyk tkwi w kwocie przelewu. Jego wartość nie może przekroczyć 6 proc. wartości dochodów. Dotyczy to również przekazów na rzecz kultu religijnego i krwiodawstwa. Jeżeli obawiasz się, że możesz przekroczyć próg, zsumuj wszystkie kwoty darowizn i dochody, a następnie przelicz każdy wynik na procenty.

Jak rozliczyć darowiznę?

Aby dokonać odliczenia, należy wypełnić część deklaracji podatkowej zatytułowaną „Wniosek o przekazanie 1 proc. podatku na rzecz OPP".

Oprac. na post. money.pl, rp.pl

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: