SuperBiz prawo przedsiębiorcy Jak oszczędzać wodę i płacić niższe rachunki?

Jak oszczędzać wodę i płacić niższe rachunki?

07.04.2015, godz. 14:31
Woda, kran
foto: Super Express

Płacisz coraz wyższe rachunki za wodę? Przedstawiamy proste domowe sposoby pozwalające na jej oszczędzanie i obniżenie regularnych opłat.

Możemy korzystać z nowoczesnych wodooszczędnych rozwiązań oferowanych przez producentów armatury sanitarnej takich jak np. baterie termostatyczne czy perlatory. Ale warto też sprawdzać czy nie ucieka nam woda przez nieszczelne krany lub cieknące spłuczki. Wielu z nas nawet nie zdaje sobie sprawy, że przez takie drobiazgi tracimy hektolitry wody, za które potem musimy słono zapłacić. Jeśli mieszkasz w wielorodzinnym domu, koniecznie zamontuj swoje liczniki na wodę. Wówczas będziesz płacić za wodę, którą faktycznie zużyłeś w domu, a nie np. za tę wykorzystaną do podlewania ogródka.

Oszczędzaj w kuchni

* najpierw napełnij jedną komorę zlewozmywaka lub miskę wodą z płynem do mycia naczyń, a następnie tylko szybko spłukuj umyte naczynia pod niewielkim strumieniem wody z kranu.
* Jeśli masz zmywarkę (która zresztą zużywa mniej wody niż przy ręcznym zmywaniu), włączaj ją wtedy, gdy zgromadzi się duża partia naczyń. Nie nastawiaj urządzenia na wstępne płukanie – dzięki temu zaoszczędzisz aż 24 tys. litrów wody w ciągu roku! Wykorzystaj program oszczędnościowy.
* Nie wylewaj niepotrzebnie wody, kiedy możesz ją jeszcze wykorzystać np. do podlewania ogrodu czy sprzątania. Do podlewania roślin doniczkowych możesz użyć wody (oczywiście po wystygnięciu), w której wcześniej gotowałeś na przykład ziemniaki lub płukałeś warzywa.

Prysznic zamiast wanny

* Zakręcaj wodę podczas mycia zębów, wtedy zamiast ok. 15 l wody zużyjesz tylko 5 litrów. Do płukania zębów używaj wody z kubeczka.
* Zamiast moczenia się w wannie, weź szybki prysznic. Pełna wanna to ok. 120 l wody. W ciągu 5 minut kąpieli pod prysznicem zużywasz tylko 50 l. Prysznic pozwala zaoszczędzić nawet 400 l wody tygodniowo.
* Regularnie sprawdzaj szczelność spłuczki i kranów w domu. Jeśli to zauważysz, natychmiast wymień uszczelki w przeciekającym kranie lub spłuczce klozetowej. Koszt uszczelek to zaledwie kilka złotych, natomiast straty spowodowane przeciekami mogą być wielokrotnie wyższe. Jeśli kran kapie z częstotliwością 1 kropli na sekundę, tracisz około 12 tysięcy litrów wody rocznie. To zostanie doliczone do twojego rachunku za wodę.
Nie używaj sedesu jako kosza do śmieci. Nie wyrzucaj tam fusów czy resztek jedzenia. Jedno spłukanie to średnio 6 litrów wody.

Oszczędzaj wodę przy praniu

* Nie stosuj prania wstępnego, jeśli bielizna nie jest mocno zabrudzona.
* Skróć program płukania bielizny.
*Zaczekaj aż zgromadzi się tyle prania, że bęben pralki zostanie napełniony.
*Jeśli już musisz coś szybko wyprać, to wybierz program oszczędnościowy np. ½ - przy praniu niewielkiej ilości rzeczy.

Wodooszczędne urządzenia

* Jeśli musisz wymienić zmywarkę lub pralkę, wybierz taką, która oszczędza wodę. Jeśli planujesz wymianę starego w.c. na nowy, pomyśl o zainstalowaniu spłuczki z przyciskiem regulującym ilość spłukiwanej wody.
* Wymień baterie w kuchni i łazience na jednouchwytowe. Regulacja temperatury za pomocą dwóch kurków to strata czasu i wody. Natomiast kran jednouchwytowy ustala temperaturę natychmiast.
* Zainstaluj baterie z oporem. Otwierają się one np. na ½ przepływu i dopiero pokonanie lekkiego oporu powoduje, że z kranu będzie wypływać więcej wody.
* Jeśli dodatkowo zamontujesz przy kranie perlator, albo kupisz kran z takim urządzeniem, to zaoszczędzisz nawet kilkanaście procent zużywanej wody.
Perlator po prostu miesza wodę z powietrzem, dzięki czemu strumień wydaje się bardziej intensywny, choć w rzeczywistości zużywa mniej wody. Ten sposób pozwala zaoszczędzić od kilkunastu do ponad stu litrów wody dziennie.

 

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: