SuperBiz prawo przedsiębiorcy Jaka kara grozi za prowadzenie po alkoholu?

Jaka kara grozi za prowadzenie po alkoholu?

20.04.2017, godz. 15:08
policja, kontrola drogowa, alkomat
foto: Super Express

18 maja 2015 r. weszły w życie nowe przepisy zaostrzające kary dla pijanych kierowców. Jaka kara grozi za prowadzenie po alkoholu?

Na początek warto zaznaczyć, że dla bezpieczeństwa za kierownicę nie powinniśmy wsiadać po jakiejkolwiek ilości spożytego alkoholu, choćby był to łyk piwa. Polskie prawo dopuszcza jednak możliwość kierowania autem po alkoholu, jeśli jego zawartość we krwi wynosi mniej niż 0,2 promila. Aby więc uniknąć odpowiedzialności podczas kontroli drogowej, alkomat musi wskazywać wartość między 0,0 a 0,19 promila. Powyżej tej wartości jesteśmy kierowcą po spożyciu alkoholu, a jeśli mamy go we krwi więcej niż 0,49 promila jesteśmy w stanie nietrzeźwości. W obu wypadkach nie unikniemy kary, ale w przypadku pierwszej opcji popełniamy wykroczenie, a drugiej – przestępstwo.

ZOBACZ TEŻ: UOKiK wziął pod lupę Volkswagena w Polsce. Grozi mu spora kara

Kiedy kierujemy pojazdem, będąc po spożyciu alkoholu, grozi nam kara aresztu (do 30 dni) lub grzywna w wysokości od 50 do 5 tys. zł. Do tego może nam też grozić zakaz prowadzenia auta od pół roku do trzech lat. O wiele poważniejsze konsekwencje spotkają nas, kiedy jedziemy w stanie nietrzeźwości. Przede wszystkim grozi nam grzywna w wysokości do, uwaga, miliona zł, ograniczenie wolności (do 30 dni) lub więzienie (do 2 lat, a jeśli za to samo przestępstwo jesteśmy karani kolejny raz, nawet do 5).

Ponadto, jak podaje MSWiA, „okres, na jaki orzekany jest zakaz prowadzenia pojazdów, został wydłużony z 10 do 15 lat, minimalną karą są 3 lata. Osoby kierujące pojazdem w stanie nietrzeźwości muszą się także liczyć z wysokimi karami finansowymi. Niezależnie od orzeczonej kary, sąd będzie obligatoryjnie stosował karę w wysokości nie mniejszej niż 5 tys. złotych, w przypadku osoby, którą złapano po raz pierwszy, oraz nie mniejszej niż 10 tys. zł dla recydywistów. Jeśli kierowca spowoduje wypadek drogowy pod wpływem alkoholu, nawiązka nie będzie mogła być mniejsza niż 10 tys. zł. Pieniądze uzyskane z tego tytułu będą przekazywane na rzecz osób poszkodowanych w wypadkach”.

ZOBACZ TEŻ: Jaka kara grozi za niezłożenie PIT-u w terminie? [WIDEO]

„Nowe przepisy przewidują także możliwość zmiany przez sąd orzeczonego wcześniej zakazu prowadzenia pojazdów na konieczność posiadania blokady alkoholowej tzw. alkolocka w pojeździe. Z takiej możliwości można skorzystać dopiero po upływie połowy zakazu, a w przypadku gdy zakaz prowadzenia pojazdów orzeczono dożywotnio, po upływie co najmniej 10 lat” - podaje MSWiA. Do tego osoba, której zainstalowany zostanie alkolock, musi co rok oddawać swoje urządzenie do kalibracji oraz posiadać zaświadczenie o badaniu technicznym pojazdu w związku z posiadaniem blokady.

Źródła: Kodeks karny, Kodeks wykroczeń, mswia.gov.pl, lodz.policja.gov.pl, naszawielkopolska.pl, infor.pl

autor: Piotr Osiński zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: