SuperBiz prawo przedsiębiorcy Jakie kary może dostać motocyklista [TARYFIKATOR MANDATÓW]

Jakie kary może dostać motocyklista [TARYFIKATOR MANDATÓW]

13.07.2017, godz. 12:23
policyjny motocykl, radiowóz, policja
policja foto: Super Express

Mimo że tegorocznego lata pogoda nas nie rozpieszcza, to jednak trafiają się ciepłe dni, które mogą nakłonić miłośników jednośladów do wyprowadzenia swoich rumaków z garaży. Jazda motocyklem kojarzy się przede wszystkim z ogromnymi prędkościami, za których przekroczenie motocyklistom grożą takie same kary, jak innym uczestnikom ruchu. Na co więc wielbiciele motocykli powinni uważać szczególnie?

Przede wszystkim, jadąc motocyklem, musimy mieć na głowię kask, zwany w przepisach „hełmem ochronnym”. Za jego brak motocyklista dostanie 100 zł mandatu oraz 2 punkty karne. Dokładnie taka sama kwota kary grozi miłośnikowi jednośladów za przewożenie osoby, która nie ma na głowie hełmu. Na konto za takie przewinienie powędruje jednak więcej punktów karnych – aż 4!

ZOBACZ TEŻ: Jaka kara grozi za przekroczenie prędkości? [TARYFIKATOR MANDATÓW]

Motocykliście wolno przewozić osobę, która jest pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających, ale wyłącznie, jeśli jedzie w bocznym wózku, a nie za prowadzącym maszynę. Jeśli motocyklista złamie ten przepis, naraża się na 150 zł kary, ale nie otrzyma za to punktów karnych.

ZOBACZ TEŻ: Ile zapłacisz za jazdę bez pasów? [TARYFIKATOR MANDATÓW]

Co ważne, kierujący motocyklem powinien się pilnować nie tylko przy przewożeniu ludzi, ale i towarów (np. w doczepianym bagażniku). Jeśli bagażnik ów jest źle przymocowany czy też narusza stateczność pojazdu, motocyklista musi się liczyć z 200 zł mandatu (ale nie dostanie punktów karnych).

Źródło: isap.sejm.gov.pl

autor: Piotr Osiński zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: