SuperBiz prawo przedsiębiorcy Jednolity Plik Kontrolny – wszystko, co musisz o nim wiedzieć

Jednolity Plik Kontrolny – wszystko, co musisz o nim wiedzieć

01.07.2016, godz. 14:05
Wchodzi w życie Jednolity Plik Kontrolny
Wchodzi w życie Jednolity Plik Kontrolny foto: SHUTTERSTOCK

Od 1 lipca przedsiębiorcy mają obowiązek prowadzenia tzw. Jednolitych Plików Kontrolnych. Są to księgi podatkowe i dowody księgowe w specjalnym formacie umożliwiającym wysyłkę w postaci zaszyfrowanej drogą elektroniczną. Organ podatkowy lub kontrolny może zażądać od ciebie przekazania tych danych. Wyjaśniamy kontrowersje związane z JPK.

Od początku lipca wszystkie firmy, które nie działają w sektorze MŚP (małych i średnich przedsiębiorstw), mają obowiązek przechowywania ksiąg podatkowych i dowodów księgowych w formacie tzw. Jednolitego Pliku Kontrolnego. Na żądanie urzędu muszą przekazywać informacje w formie JPK. Taki obowiązek stopniowo będzie także nakładany na pozostałych przedsiębiorców – na małe i średnie firmy – od 1 stycznia 2017, a na mikro przedsiębiorstwa – od 1 stycznia 2018.

Organ podatkowy lub organ kontroli skarbowej może zażądać od odbiorcy udostępnienia danych w formacie JPK w ramach kontroli podatkowej, czynności sprawdzających lub innego prowadzonego przez siebie postępowania. Dodatkowo, o przedstawienie pliku może zostać poproszony kontrahent przedsiębiorcy, w sprawie którego prowadzone jest postępowanie czy kontrola podatkowa.

Przeczytaj również: Jednolity Plik Kontrolny dla firm już od 1 lipca

Instytucja będzie wyznaczała przedsiębiorcy termin na przedstawienie JPK, przy czym musi on wynieść min. 3 dni. Istnieją różne drogi dostarczenia dokumentów: on-line lub na nośnikach danych, np. płycie CD, DVD lub pendrivie. Jeżeli przedsiębiorca nie dostarczy wymaganych dokumentów w wyznaczonym terminie lub udostępni je w formacie, który nie spełnia wymogów JPK, organ wzywający do wydania dokumentu może nałożyć na niego karę do 2800 złotych. Podatnikom VAT, którzy mimo wszystko nie zastosują się do nowych przepisów, grożą sprawy karną.

Nieoficjalnie mówi się, że nie wszystkie jednostki samorządu terytorialnego są przygotowane na wdrożenie nowych zasad postępowania. Mimo to MF zdecydował się pozostać przy 1 lipca jako dacie wejścia w życie nowych przepisów. Z czasem ministerstwo chce wprowadzić także obowiązek publikowania paragonów oraz ewidencji i dowodów dla podatku akcyzowego w formacie Jednolitego Pliku Kontrolnego.

Dokumenty w formie JPK będą wpływały do MF w postaci zaszyfrowanej przez chmurę AZURE, którą dostarcza firma Microsoft. Bezpieczeństwo przechowywanych danych zapewni Centrum Zaufania Microsoft Azure.

Może cię zainteresować: Koniec z papierowymi paragonami. Od 2017 r. wielkie zmiany

Ministerstwo Finansów zdecydowało się na wprowadzenie JPK, aby poprawić ściągalność podatków VAT i CIT, a także – zwiększyć kontrolę nad przedsiębiorcami i ich kontrahentami. Pierwsze dokumenty w formacie JPK trzeba będzie udostępnić do 25 sierpnia, jednak lepiej zrobić to wcześniej, ponieważ pod koniec wakacji ministerialne serwery mogą być przeciążone.

Obowiązek ten spoczywa na dużych firmach, które zatrudniają powyżej 250 osób lub ich obroty przekraczają 50 mln euro rocznie. Podatnicy będą musieli korzystać z tzw. struktur logicznych JPK, które opublikowało MF. Przestrzeganie nowych przepisów wymaga dostosowania systemów księgowych i procedur wewnętrznych do wymogów formalnych, narzuconych przez ministerstwo. Dzięki nowemu rozwiązaniu możliwe stanie się m.in. tworzenie zestawień faktur w formacie XLS.

Źródła: ksiegowosc.infor.pl, wnp.pl

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: