SuperBiz prawo przedsiębiorcy Konfederacja Lewiatan: przedsiębiorcy zapłacą za przywileje rolników i górników

Konfederacja Lewiatan: przedsiębiorcy zapłacą za przywileje rolników i górników

19.10.2016, godz. 15:22
pieniądze banknoty kasa pożyczka dług komornik
foto: EAST NEWS

Rządowi brakuje pieniędzy na przywileje emerytalne dla górników i rolników, dlatego planuje zlikwidować 19-proc. liniową stawkę PIT i obłożyć przedsiębiorców wyższymi podatkami oraz składkami na ubezpieczenia społeczne – powiedział w rozmowie z Polskim Radiem 24 Jeremi Mordasewicz z Konfederacji Lewiatan.

Na czym polegają przywileje rolników i górników? Jak tłumaczył Mordasewicz, w myśl aktualnych przepisów, po przejściu na emeryturę otrzymują oni trzy złote za każdą wpłaconą do systemu złotówkę, podczas gdy samozatrudniony przedsiębiorca dostanie tylko tyle ile wcześniej zgromadził, czyli złotówkę za złotówkę.
– Nie zgadzamy się na takie rozwiązanie, które obciąży osoby prowadzące działalność gospodarczą, żeby móc utrzymywać przywileje emerytalne rolników i górników – protestował ekspert.

Sprawdź także: Podatek jednolity zagrozi biznesowi? Możliwe ucieczki za granicę i rozwój szarej strefy

Dodał jednak, że wprowadzenie jednolitego podatku i likwidacja liniowej stawki PIT mogłoby być dobrym rozwiązaniem, pod warunkiem zlikwidowania przywilejów i wprowadzenia tych samych zasad płacenia składek i otrzymywania emerytur dla wszystkich Polaków, niezależnie od tego, jaki zawód wykonują. Konfederacja opowiada się tym samym za wprowadzeniem jednolitego powszechnego systemu emerytalnego w Polsce.

Czytaj też: Rząd przedstawia jaką stawkę jednolitego podatku zapłacą Polacy [SZCZEGÓŁY]

Jeremi Mordasewicz wyraził także nadzieję, że przedsiębiorcy zostaną zaproszeni do konsultacji projektu zmian podatkowych. Powinno to nastąpić, gdy rząd zakończy prace nad nowelizacją w gronie własnych ekspertów.

Źródło: wnp.pl, Polskie Radio 24

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: