SuperBiz prawo przedsiębiorcy Koniec finansowych tajemnic dużych spółek! Rząd zmusi je do podatkowej jawności

Koniec finansowych tajemnic dużych spółek! Rząd zmusi je do podatkowej jawności

29.06.2017, godz. 15:13
Pieniądze
Pieniądze foto: internet

Ministerstwo Finansów chce skończyć z kreatywną księgowością największych firm działających w Polsce. Resort przedstawił projekt ustawy, który zmusi 4,5 tys. dużych spółek do ujawnienia danych podatkowych. Każdy z Polaków miałby możliwość sprawdzenia w internecie: ile giganci zarabiają, ile wydają oraz jakie płacą podatki.

Nowa ustawa o CIT ujawni portfele najbogatszych firm
Dzięki nowym regulacjom, opinia publiczna miałaby zatem wgląd do przychodów, kosztów ich uzyskania, dochodów, strat, podstawy opodatkowania i wysokości płaconych podatków - informuje "Puls Biznesu".

Zobacz też: Sprawdź czy Twój szpital trafił do sieci szpitali i będzie dostawał pieniądze z NFZ [PEŁNA LISTA]

Ministerstwo Mateusza Morawieckiego argumentuje, że udostępnianie danych podatkowych opinii publicznej umożliwi kontrolę nad zachowaniem podatników podatku dochodowego od osób prawnych. Planowane zmiany mogą wejść w życie już od 1 stycznia 2018 roku.

Czytaj także: Polacy wyłudzają na potęgę. Milion złotych dziennie!

- Uzasadnieniem jest przede wszystkim dbałość o interes społeczny i gospodarczy państwa. Projekt ma na celu pozytywnie wpłynąć na społeczną odpowiedzialność biznesu, jako korporacyjnego obywatela - czytamy w uzasadnieniu projektu ustawy.

 

Źródło: "Puls Biznesu", "Rzeczpospolita"

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: