SuperBiz prawo przedsiębiorcy Koniec z wysoką prowizją za płatności kartą w urzędach

Koniec z wysoką prowizją za płatności kartą w urzędach

20.01.2017, godz. 13:10
Koniec z wysoką prowizją za płatność kartą w urzędzie
foto: SHUTTERSTOCK

Od 1 lutego zostaną obniżone opłaty interchange pobierane za płatności kartą w urzędach. Organizacje płatnicze, Mastercard i Visa, zapowiedziały już obniżkę. Opłata od transakcji kartą wyniesie jeden grosz – informuje cashless.pl.

Na początku przyszłego miesiąca zaczną obowiązywać nowe opłaty interchange od płatności kartą w instytucjach administracji publicznej. Mastercard i Visa wprowadzą niższe stawki. Obecnie pobierają prowizję w wysokości 18 – 20 gr. od transakcji. W przyszłym miesiącu opłata interchange nie przekroczy 1 grosza - donosi cashless.pl.

- Co do zasady, zgodnie z cennikiem, opłata interchange to oplata (należność) pobierana przez bank wydający kartę płatniczą (przez emitenta) od agenta rozliczeniowego przy każdej transakcji dokonanej przy użyciu karty. Ta opłata jest jednak często przenoszona na ostatecznego akceptanta, dlatego nawet tym zredukowanym kosztem zarządzamy centralnie. Usługa jest nieodpłatna zarówno dla urzędów, jak i obywateli. Celem działań Ministerstwa Rozwoju i wynegocjowanych obniżonych stawek akceptacji kart w administracji jest to, żeby obywatel miał prawo zapłacić bezgotówkowo w każdym urzędzie - tłumaczy Departament Komunikacji Ministerstwa Rozwoju.

Zobacz także: W kolejnych urzędach będzie można płacić kartą

Organizacje płatnicze już jakiś czas temu zdecydowały się obniżyć stawki opłat interchange, ale do wprowadzenia pomysłu w życie potrzebna była zgoda banków, które wydają karty płatnicze i zarabiają na płatnościach bezgotówkowych oraz opłatach interchange. W zeszłym roku banki i organizacje płatnicze zawarły porozumienie z Ministerstwem Rozwoju. Jeżeli nie obniżyłyby dobrowolnie opłat interchange, mogłoby dojść do interwencji na rynku, a wtedy resort byłby w stanie zmienić wysokość prowizji od wszystkich transakcji bezgotówkowych.

Przeczytaj również: Zapłać za prawo jazdy w urzędzie smartfonem!

O tym, że kolejne urzędy wprowadzają płatności kartą, pisaliśmy w lipcu 2016 roku. Umożliwienie płatności bezstykowych w urzędach wpisuje się w strategię działania MR.

- Do końca marca 2017 trwa pilotaż w 130 urzędach w całym kraju. Po tym terminie instalacja terminali będzie rozszerzana sukcesywnie na kolejne urzędy. Liczymy, że przy współpracy urzędów do końca roku terminale płatnicze będą zainstalowane w większości urzędów, tam gdzie jest to zasadne i dziś przyjmowane są wpłaty gotówki - komentuje Ministerstwo Rozwoju.

Oprac. na podst. cashless.pl

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: