SuperBiz prawo przedsiębiorcy Konstytucja dla biznesu Morawieckiego w praktyce [PORADNIK PRZEDSIĘBIORCY CZĘŚĆ 1]

Konstytucja dla biznesu Morawieckiego w praktyce [PORADNIK PRZEDSIĘBIORCY CZĘŚĆ 1]

18.11.2016, godz. 15:32
Kongres 590 - Konstytucja dla Biznesu
foto: Super Express

Wicepremier Mateusz Morawiecki przedstawił w Rzeszowie "Konstytucję dla biznesu", której celem jest uproszczenie przepisów dla przedsiębiorców. Jak w praktyce ułatwi ona życie firmom? W naszym cyklu poradnika przedsiębiorcy będziemy wyjaśniać konkretne zmiany w prawie.

1. Interpretacja prawa na korzyść pana Kowalskiego

Obecnie: Pan Kowalski chce postawić obok domu blaszany garaż. Na podstawie przepisów prawa budowlanego stwierdza, że nie jest to obiekt budowlany wymagający pozwolenia na budowę. Dokonuje więc tylko zgłoszenia. Urząd jednak wnosi sprzeciw, twierdząc, że blaszany garaż nie jest wymieniony wśród obiektów niewymagających pozwolenia.

Zobacz koniecznie: Konstytucja dla biznesu Mateusza Morawieckiego [SZCZEGÓŁY]

Po zmianie przepisów: Wszelkie niejasności w prawie będą tłumaczone na korzyść pana Kowalskiego. Jeżeli prawo nie określa bezpośrednio, czy budowa blaszanego garażu wymaga pozwolenia na budowę, to urząd będzie musiał przyjąć, że takie pozwolenie nie jest wymagane, z korzyścią dla pana Kowalskiego.

2. Proporcjonalność obciążeń nakładanych na pana Kowalskiego

Obecnie: Pan Kowalski chce wyburzyć jednopiętrowy domek na kilkuhektarowej działce za miastem. Zgodnie z prawem budowlanym składa tylko zgłoszenie w urzędzie. Mimo to, urząd, powołując się na względy bezpieczeństwa ludzi i mienia, żąda od niego przedstawienia informacji o obiekcie budowlanym oraz informacji dotyczących sposobu prowadzenia robót rozbiórkowych.

Po zmianie przepisów: Urząd będzie mógł żądać od pana Kowalskiego tylko takich działań i dokumentów albo dokonywać takich uciążliwych czynności, które są konieczne i proporcjonalne do zamierzonego celu postępowania. Jeśli więc nawet urząd ma generalne uprawnienie do żądania od pana Kowalskiego wskazanych powyżej informacji, to nie będzie mógł ich żądać jeśli w danej sprawie nie są one w oczywisty sposób do niczego potrzebne. W opisanym przypadku w oczywisty sposób brak jest zagrożeń dla ludzi czy mienia, więc urząd nie będzie mógł żądać żadnych dodatkowych informacji.

 

Źródło: Ministerstwo Rozwoju

Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: