SuperBiz prawo przedsiębiorcy Konstytucja dla biznesu Morawieckiego w praktyce [PORADNIK PRZEDSIĘBIORCY CZĘŚĆ 2]

Konstytucja dla biznesu Morawieckiego w praktyce [PORADNIK PRZEDSIĘBIORCY CZĘŚĆ 2]

19.11.2016, godz. 17:28
Kongres 590 - Konstytucja dla Biznesu
foto: Super Express

Wicepremier Mateusz Morawiecki przedstawił w Rzeszowie "Konstytucję dla biznesu", której celem jest uproszczenie przepisów dla przedsiębiorców. Jak w praktyce ułatwi ona życie firmom? W naszym cyklu poradnika przedsiębiorcy będziemy wyjaśniać konkretne zmiany w prawie.

Wątpliwości faktyczne na korzyść pana Kowalskiego

Obecnie: Pan Kowalski chce wyciąć stare drzewo, które bardzo mocno wyginając się w czasie wichury zagraża bezpieczeństwu i życiu jego i jego rodziny. Składa więc wniosek do urzędu gminy o pozwolenie na wycięcie drzewa. Urząd jednak po dokonaniu oględzin ma wątpliwości, czy to drzewo faktycznie może stanowić zagrożenie dla pana Kowalskiego. Zdaniem urzędu drzewo to nie powinno się złamać nawet przy silnym wietrze. W efekcie odmawia wydania zezwolenia na wycięcie drzewa.

Sprawdź koniecznie: Konstytucja dla biznesu Mateusza Morawieckiego [SZCZEGÓŁY]

Po zmianie przepisów: Wszelkie wątpliwości faktyczne będą rozstrzygane na korzyść pana Kowalskiego. Poza oczywistymi przypadkami, w których nie ma żadnych podstaw do wycięcia drzewa, urząd nie mając pewności, czy drzewo faktycznie może stanowić zagrożenie dla pana Kowalskiego, będzie musiał przyjąć, że takie niebezpieczeństwo, zgodnie ze stanowiskiem pana Kowalskiego, istnieje.

„Milczące załatwienie sprawy"

Obecnie: Pan Kowalski idzie do urzędu i składa wniosek o wydanie pozwolenia na budowę. Zgodnie z prawem urząd powinien rozpatrzyć sprawę w przeciągu 65 dni. Po 65 dniach wciąż jest jednak brak decyzji. Pan Kowalski może składać zażalenia i skargi do sądu administracyjnego na bezczynność urzędu, ale w żaden sposób nie może to przyśpieszyć postępowania – wręcz przeciwnie, wydłuża to całą procedurę.

Zobacz również: Konstytucja dla biznesu Morawieckiego w praktyce [PORADNK PRZEDSIĘBIORCY część 1]

Po zmianie przepisów: Brak reakcji urzędu w terminie określanym przez ustawę będzie oznaczał „milczącą zgodę" urzędu. Pan Kowalski nie będzie musiał się już nigdzie więcej odwoływać, lecz będzie mógł spokojnie przystąpić do budowy.

 

Źródło: Ministerstwo Rozwoju

Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: