SuperBiz prawo przedsiębiorcy Korekta PIT. Popraw błąd, zanim znajdzie go fiskus

Korekta PIT. Popraw błąd, zanim znajdzie go fiskus

27.04.2015, godz. 10:24
Akcja PIT
foto: SHUTTERSTOCK

Zauważyłeś błąd w swoim zeznaniu podatkowym? Zapomniałeś odliczyć jakąś przysługująca ci ulgę, pomyliłeś się w rachunkach albo nie uwzględniłeś wszystkich swoich dochodów? Każdy podatnik, który złożył błędne zeznanie podatkowe ma prawo do jego korekty. Jeżeli chcesz skorygować zeznanie roczne, musisz pamiętać o zachowaniu terminu – masz na to 5 lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku.

Żeby naprawić błąd, musisz ponownie złożyć PIT 37 z poprawionymi już danymi. Trzeba tylko pamiętać, żeby w formularzu zaznaczyć  kwadrat „korekta zeznania”. Druga ważna rzecz -  formularz, na którym składasz korektę musi być z tego samego roku co oryginał zeznania podatkowego – np. korekta zeznania z 2010 roku musi zostać sporządzona na druku, który obowiązywał w 2010 roku.
Do zeznania powinieneś dołączyć pisemne wyjaśnienie przyczyny korekty i opisać błąd, jaki popełniłeś podczas składania pierwotnego zeznania. Wyjaśnienie powinno też zawierać datę i miejsce jej sporządzenia, twoje dane, określenie właściwego naczelnika urzędu skarbowego, określenie, jaką deklarację chcesz skorygować, uzasadnienie korekty oraz twój podpis. Jeżeli błąd zauważy urząd skarbowy, dostaniesz wezwanie do złożenia takiej korekty. Lepiej jednak, gdy sam zauważysz błąd i niezwłocznie złożysz korektę - dzięki temu unikniesz sankcji karnoskarbowych, a jeżeli z korekty wynika zobowiązanie podatkowe do zapłaty, zapłacisz odsetki w mniejszej wysokości.

Masz 5 lat

Skorygować możesz nie tylko tegoroczne zeznanie, ale również te złożone w poprzednich latach, oczywiście pod warunkiem, że nie upłynął 5-letni termin  przedawnienia. (od końca roku 2015 liczyć należy 5 lat – w jakim urząd skarbowy może cię ścigać w celu uiszczenia podatku - a zatem do końca 2020 r.
Uwaga! Korektę zeznania przesyłasz  zwykłą pocztą, składasz w urzędzie skarbowym albo w formie elektronicznej. Korekta dokonywana drogą elektroniczną może dotyczyć zarówno deklaracji składanej wcześniej w formie elektronicznej, jak i deklaracji składanej tradycyjnie, w formie papierowej.
Przyczyn korekt jest wiele, może być to np. błąd rachunkowy, nieodliczenie ulgi lub nieuwzględnienie jakiś dochodów. Możliwe jest złożenie korekty w celu przekazania 1% na rzecz organizacji pożytku publicznego, jeśli o tym zapomniałeś. Warunkiem jest jednak, by: deklaracja podatkowa została złożona w terminie, czyli do 30 kwietnia 2015 r., a korekta – w ciągu miesiąca miesiąca od upływu terminu złożenia zeznania podatkowego, czyli do 2 czerwca 2015 r.. Dodatkowym warunkiem jest zapłata części podatku (a zatem niekoniecznie w całości), od której  decydujesz się przekazać 1% na cel organizacji).
Uwaga! Jeżeli okaże się, że wskutek popełnionego błędu, musisz dopłacić fiskusowi,  złożenie korekty będzie niewystarczające. W takiej sytuacji masz obowiązek zapłacić odsetki za zwłokę w płatności podatku. Jeśli jednak poprawnie złożysz korektę,  uzasadnisz jej przyczynę oraz w całości zapłacisz zaległy podatek, wówczas w ciągu
siedmiu dni od złożenia korekty może skorzystać z ulgowych odsetek za zwłokę.

Kiedy nie skorzystasz z korekty

* gdy w ramach korekty zeznania chcesz skorzystać z preferencyjnego opodatkowania (wspólnie z małżonkiem  lub jako osoba samotnie wychowująca dziecko), a zeznanie złożyłeś po terminie
* gdy nie podpisałeś zeznania ( taka deklaracja nie wywołuje skutków prawnych, nie jest zeznaniem skarbowym)
* gdy nie wpisałeś swoich danych personalnych

autor: Danuta Rawicka zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: