SuperBiz prawo przedsiębiorcy Majówka 2015. Jak wybrać namiot

Majówka 2015. Jak wybrać namiot

01.05.2015, godz. 14:00
Mój pies ukradł mi namiot
foto: Super Express

Planując majówkę na biwaku nie sposób się bez niego obyć. Powinien być wodoszczelny i odporny na wiatr. Najważniejsze jednak, by namiot zapewniał komfort i spokój podczas snu, dlatego powinien być odpowiednio przestronny.

Wybór namiotów na rynku jest ogromny. Różnią się od siebie głównie kształtem i materiałami, z których zostały wykonane.

Chatka czy igloo

Najprostszą i najstarszą konstrukcją namiotu jest tzw. chatka (trójkątny namiot dwuspadowy). Jest on ciężki, mało stabilny, a do jego rozłożenia potrzeba dużo śledzi i szpilek. Bardziej popularnym typem namiotu jest tzw. tunel. Jego zaletą jest dobra wentylacja - możliwość szybkiego przewietrzenia (otwierany jest z dwóch stron). Jest też stosunkowo łatwy w rozłożeniu. Największym zainteresowaniem wśród biwakowiczów cieszą się jednak namioty typu igloo. Są małe, lekkie, niezwykle łatwo się je rozkłada. Ich jedyną wadą może być zbyt mały przedsionek na bagaż (bez niego nie warto kupować namiotu) lub całkowity jego brak. Namioty tego typu, ze względu na konstrukcję, dzielą się na jedno-, dwu- lub więcej pałąkowe. Chodzi tu o ilość masztów. Im mniej, tym namiot łatwiej rozłożyć, ale i mniejsza jest jego stabilność.

Wielkość i ciężar

Bez względu na rodzaj konstrukcji, bardzo ważna jest wielkość namiotu (wyrażana w ilościach osób, które może pomieścić). Wiadomo, że im namiot większy, tym zapewnia bardziej komfortowy sen. Niestety jest przy tym także znacznie cięższy. Na ciężar namiotu ma wpływ także waga jego stelażu. Znacznie lżejszy jest ten wykonany z aluminium. Cięższa, ale tańsza jest konstrukcja z włókna szklanego.


Ceny namiotów:

tradycyjny dwuspadowy - 120-180zł
namiot tunelowy - 160-600zł
igloo (małe) – 90-200zł
Za 200-300zł możemy już kupić naprawdę dobrej jakości namiot 3-osoby.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: