SuperBiz prawo przedsiębiorcy Mandat drogowy zapłacimy kartą w radiowozie? Są plany policji!

Mandat drogowy zapłacimy kartą w radiowozie? Są plany policji!

01.07.2015, godz. 13:36
mandat, drogówka, policja, kontrola drogowa
foto: Super Express

Kilka dni temu w mediach pojawiły się sensacyjne doniesienia o planach Komedy Głównej Policji, która chciałby, aby mandaty drogowe można było uiszczać w radiowozie kartą płatniczą. Samochody drogówki miałyby zostać wyposażone w terminale, a zmiany dotyczyłyby głównie zagranicznych kierowców. Mamy potwierdzenie od policji – zmiany faktycznie są szykowane!

„Projekt zmian przepisów mający na celu umożliwienie uiszczania mandatów karnych w formie bezgotówkowej przy wykorzystaniu kart płatniczych jest w początkowej fazie prac i na tym etapie nie jest możliwym wskazanie choćby przybliżonego terminu ich zakończenia. Projekt niebawem zostanie przekazany do uzgodnień wewnątrzresortowych” - poinformowało nas biuro prasowe KGP.

ZOBACZ TEŻ: Mamy więcej płatnych dróg

Według „Dziennika Gazety Prawnej”, który nieoficjalnie kilka dni temu poinformowąał o planach policji, zmiany mają być wprowadzone po to, by kierowcy zagranicznych ciężarówek, którzy otrzymują mandat, mogli zapłacić go kartą na miejscu. Obecnie muszą go uiścić gotówką, co często wiąże się z jazdą z funkcjonariuszami do bankomatu, co jest stratą czasu i pieniędzy za paliwo. Dzięki zmianom, mandaty mogliby jednak płacić kartą także polscy kierowcy!

Co z kosztami transakcji

Jak miałoby wyglądać wprowadzanie zmian? „Przewiduje się, że w pierwszej kolejności, co do zasady, każdy patrol Policji ruchu drogowego zostanie wyposażony w terminal do autoryzacji rozliczeń bezgotówkowych. Wprowadzenie nowego rozwiązania wymaga zmian w przepisach ustawy – Kodeks postępowania w sprawach o wykroczenia oraz rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów w sprawie nakładania grzywien w drodze mandatu karnego” - podaje biuro prasowe.

ZOBACZ TEŻ: Mamy więcej samochodów niż Niemcy! Ale większość to graty

„Projekt zakłada, iż koszty transakcji będzie ponosić osoba ukarana i zostaną one doliczone do kwoty grzywny, oczywiście za zgodą ukaranego. Należy podkreślić, że projekt będzie przedmiotem konsultacji z innymi resortami, m.in. Ministerstwem Finansów, co może spowodować pojawienie się nowych potrzeb, jak również rozwiązań” - tłumaczą policjanci z Komedy Głównej.

autor: Piotr Osiński zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: