SuperBiz prawo przedsiębiorcy Monitorowanie pojazdów: nie tylko dla dużych firm

Monitorowanie pojazdów: nie tylko dla dużych firm

23.10.2015, godz. 02:00
Monitorowanie pojazdów: nie tylko dla dużych firm
foto: SHUTTERSTOCK

Zarządzanie flotą pojazdów w dużych firmach jest wspierane przez zaawansowane systemy monitoringu. Ale na rynku dostępne są już rozwiązania, które pozwalają na monitoring pojazdów nawet w małych przedsiębiorstwach.

Hurtownia budowlana, sklep spożywczy oraz pomoc drogowa – każda tego typu firma musi korzystać z mniejszej lub większej liczby samochodów. Problemem przedsiębiorców jest brak kontroli nad tym gdzie znajdują się ich pojazdy w godzinach pracy, czy są w ruchu i czy są wykorzystywane bezpiecznie i zgodnie z przeznaczeniem. Duże firmy już od lat stosują monitoring floty samochodów osobowych, ciężarowych czy maszyn roboczych. Ale jeszcze do niedawna niewiele było na rynku rozwiązań tego typu dla sektora MŚP.

- Oferowana przez T-matic Systems usługa T-matic Management System pozwala w prosty sposób kontrolować firmowe pojazdy. Co ważne, dzięki niskim kosztom użytkowania jest ona dostępna nie tylko dla dużych firm. Opłacalne jest monitorowanie nawet jednego samochodu – wyjaśnia Piotr Golik, prezes zarządu T-matic Systems.

Monitoruj pojazd przez przeglądarkę internetową

Według niego korzystanie z systemu jest bardzo proste, bo dostęp do informacji o samochodzie możliwy jest za pomocą zwykłej przeglądarki internetowej. Dane wyświetlane są w postaci łatwych do zrozumienia wykresów graficznych. Aplikacja składa się z modułów i klienci sami wybierają, z których chcą korzystać. Najbardziej podstawowe funkcje to oczywiście bieżąca lokalizacja pojazdów, czy analiza historii ich tras. Ale firmy decydują się również np. na rozliczanie za pomocą systemu czasu pracy kierowców, czy zarządzania obiegiem paliwa w przedsiębiorstwie

Mniejsze zużycie paliwa oznacza oszczędności w firmie. Jak duże? Bardzo łatwo to oszacować: załóżmy, że mała hurtownia zaopatrująca lokalne sklepy ma jeden samochód dostawczy średniej wielkości, który pali 11 l oleju napędowego na 100 km. Furgonetka pokonuje miesięcznie 5000 km. Dzięki wdrożeniu T-matic Management System i spadku spalania o 12% (kierowcy delikatniej obchodzą się z pedałem gazu wiedząc, że samochód jest monitorowany oraz zmniejszeniu przebiegów o ok. 20% (optymalizacja tras, a także koniec załatwiania prywatnych spraw służbowym samochodem), roczne oszczędności przekroczą 3000 zł na pojazd. W przypadku niewielkiej piekarni, która posiada pięć aut dostawczych, które również spalają ok. 11 l oleju napędowego na 100 km, ale przejeżdżają 6000 km miesięcznie, oszczędności sięgną blisko 20 tys. zł rocznie. Przez cztery lata uda się zaoszczędzić w ten sposób kwotę na zakup nowego samochodu!

Biurokracja zmniejszona do minimum

T-matic Management System zmniejsza też ilość obowiązków biurokratycznych związanych z użytkowaniem samochodu. Generowane przez system raporty stanowią gotową dokumentację dla Urzędu Skarbowego i ułatwią odliczenie do 100% VAT od pojazdu firmowego. Oznacza to, że można zrezygnować z wypełnianej ręcznie ewidencji przebiegu pojazdu – mówi Piotr Golik, prezes zarządu T-matic Systems.

Jeszcze kilka lat temu z zalet nowoczesnego zarządzania flotą mogły korzystać tylko największe firmy. Dzisiaj dzięki T-matic Management System możliwy jest nawet monitoring samochodu osobowego.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: