SuperBiz prawo przedsiębiorcy Morawiecki: nie wprowadzimy jednolitego podatku

Morawiecki: nie wprowadzimy jednolitego podatku

21.12.2016, godz. 11:24
Mateusz Morawiecki
Mateusz Morawiecki foto: EAST NEWS

Jednolity podatek nie zostanie wprowadzony – poinformował wicepremier Mateusz Morawiecki. O podjęciu takiej decyzji zaważyły obawy o szkodliwy wpływ reformy na działalność przedsiębiorców.

Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów zakończeniu prac studyjno-analitycznych związanych z tzw. jednolitym podatkiem.
– Po rzeczowych konsultacjach i wszechstronnych analizach „za" i „przeciw", zdecydowaliśmy, że nie wprowadzimy tego rozwiązania do polskiego systemu podatkowego – oświadczył wicepremier i przewodniczący KERM Mateusz Morawiecki, cytowany w komunikacie Ministerstwa Finansów.

Sprawdź także: Beata Szydło: jednolity podatek nie jest przesądzony

– W listopadzie zobowiązaliśmy się, że do końca roku rząd zajmie ostateczne stanowisko w sprawie reformy podatkowej polegającej na ewentualnym wdrożeniu rozwiązania systemowego w postaci tzw. jednolitego podatku. Po wieloaspektowej dyskusji w ramach rządu oraz po wysłuchaniu merytorycznych argumentów bardzo szerokiego grona partnerów społecznych i biznesowych, uznaliśmy, że kontynuacja prac nad takim rozwiązaniem nie jest zasadna – mówi wicepremier Mateusz Morawiecki.

W trosce o interes przedsiębiorców
Jak dodał, przy podejmowaniu tej decyzji szczególnie ważny był dla KERM interes przedsiębiorców. Do podjęcia ostatecznej decyzji przyczyniła się analiza potencjalnego wpływu tzw. jednolitego podatku na osoby prowadzące działalność gospodarczą. Wicepremier podkreślił również, że praca przedsiębiorców wiąże się z licznymi ryzykami oraz niepewnością i nie można jej porównywać do aktywności zawodowej w formie, np. umowy o pracę.

Czytaj też: Konstytucja dla biznesu Mateusza Morawieckiego [SZCZEGÓŁY]

Koniec spekulacji
– Chcemy przeciąć tą decyzją wszelkie spekulacje i towarzyszące im niepewności dotyczące przyszłego prawa podatkowego w Polsce. W każdym dojrzałym i odpowiedzialnym państwie prowadzone są analizy, których celem jest dopasowanie rozwiązań podatkowych do zmieniających się warunków. W sprawie tzw. podatku jednolitego, podjęliśmy wspólną decyzję i ten etap przeglądu polskiego systemu podatkowego mamy już za sobą. Wszystkim zaangażowanym w prace studyjne, analityczne i konsultacyjne związane z koncepcją jednolitego podatku chciałbym bardzo serdecznie podziękować – dodał wicepremier.

Jednolity podatek, czyli...
Jednolity podatek miał zastąpić jedną daniną trzy różne składki, które obowiązują obecnie – ZUS, NFZ i PIT. Według założeń, nowa skala podatkowa miała mieć rozpiętość od 10 do 39,5 proc. Prace nad reformą podatkową prowadzono od kwietnia br. Wprowadzenie jednolitej stawki podatku miało nastąpić od 2018 r.

Zobacz więcej: Rząd przedstawia jaką stawkę jednolitego podatku zapłacą Polacy [SZCZEGÓŁY]

Źródło: MF

Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: