SuperBiz prawo przedsiębiorcy Najem i zakup mieszkania w kosztach firmy

Najem i zakup mieszkania w kosztach firmy

17.03.2016, godz. 13:32
Biznes, firma, spółka, zgoda
foto: EAST NEWS

Skarbówka rozwiała wątpliwości i przedsiębiorca może odliczyć najem i zakup mieszania. O ile udowodni, że tego potrzebuje

Łódzka Izba Skarbowa wydała jednoznaczną interpretację: firmy mogą odliczać od podstawy opodatkowania koszta wynajęcia czy zakupu mieszkania. Jeśli są w stanie tu odpowiednio umotywować.

Skarbówka dopuszcza wynajem mieszkania, jeśli znajduje sie ono w miejscu wykonywania działalności. Osoba prowadząca działalność może podpisać umowę najmu, niekoniecznie samodzielnie, i odliczyć przeznaczoną na to kwotę, przedstawiając faktury czy rachunki. Dodatkowo, uzasadniając wynajem z ekonomicznego punktu widzenia, powinien byc przygotowany na "posiadanie dowodów, świadczących o wykonanych w ramach prowadzonej działalności gospodarczej usługach wymagających pobytu w miejscowości, w której podatnik wynajął mieszkanie, umożliwiających w sposób bezsporny ustalenie związku przyczynowo - skutkowego poniesionych wydatków z uzyskanymi przychodami”, jak czytamy w interpretacji.

ZOBACZ TEŻ: Mieszkanie dla Młodych: można składać wnioski na 2017 i 2018 rok

Podobnie ma się sprawa jeśli chodzi o zakup mieszkania. Jeśli okres najmu byłby długoterminowy, to bardziej uzasadniony może się wydawać zakup mieszkania. Lokal musi zostać wprowadzony do ewidencji środków trwałych. Ale tutaj kwota zakupu nie stanowi kosztów uzyskania przychodu - w wypadku nieruchomości będą to odpisy amortyzacyjne. Standardowa stawka to 1,5 procenta w skali roku, ale jest możliwość ustalenia stawek indywidualnych. czyli tzw. przyspieszonej amortyzacji. Maksymalnie to jest 10 procent rocznie, pod warunkiem, że mieszkanie przed zakupem było użytkowane przez co najmmniej 5 lat. 

Po zakończeniu działalności w danej miejscowości, przedsiębiorca może wynająć mieszkanie - w ramach prowadzonej działalności bądź je sprzedać.

ZOBACZ TEŻ: Za średnią pensję kupisz tylko 0,6 m kw. mieszkania

Sygnatury interpretacji: IPTPB1/4511-788/15-3/MH, IPTPB1/4511-830/15-4/RK

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: