SuperBiz prawo przedsiębiorcy Ostre kary dla piratów drogowych. Prezydent podpisał ustawę

Ostre kary dla piratów drogowych. Prezydent podpisał ustawę

08.05.2017, godz. 16:04
policja, kontrola drogowa
foto: Super Express

W sobotę 6 maja prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę, która znacznie zaostrza kary dla tzw. piratów drogowych. Będzie ona sroga szczególnie dla tych, którzy spowodują wypadek, jadąc po alkoholu.

Obecnie kierowca, który jest pijany lub pod wpływem środka odurzającego i spowoduje wypadek ze skutkiem śmiertelnym albo powodujący u ofiary ciężkie obrażenia ciała, trafia za kratki na minimum dziewięć miesięcy. Według nowej ustawy podpisanej przez Dudę, będą to minimum dwa lata.

ZOBACZ TEŻ: Taryfikator mandatów w 2017

W dodatku sąd nie będzie miał możliwości wymierzenia kary w zawieszeniu – popełnienie przestępstwa skończy się dla winnego bezwzględnym więzieniem. Zmianie ulegnie też kwalifikacja czynu polegającego na świadomej ucieczce przed policją. Obecnie jest to wykroczenie, po wejściu w życie nowej ustawy będzie zaś przestępstwem zagrożonym karą więzienia od trzech miesięcy do pięciu lat! Dotychczas groziła za to grzywna i do 30 dni aresztu.

ZOBACZ TEŻ: Piraci drogowi zapłacą droższe OC? Ubezpieczyciele mają propozycję dla Szydło

Zmieni się również okres przedawnienia wykroczenia drogowego (zostanie wydłużony z dwóch do trzech lat), a kierowca, który wsiądzie za kółko pomimo sądowego zakazu, będzie mógł trafić za kratki na okres od trzech miesięcy do pięciu lat, a nie, jak obecnie, na maksymalnie trzy lata. Ponadto „kierowca, który prowadziłby pojazd mimo wydania decyzji administracyjnej o cofnięciu uprawnień do kierowania pojazdami, otrzyma sądowy zakaz prowadzenia pojazdów. (…) Większość nowelizacji wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia – podaje tvn24bis.pl.

Źródło: tvn24bis.pl

autor: Piotr Osiński zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: