SuperBiz prawo przedsiębiorcy Pensje w Austrii. Ile zarabiają Polacy na emigracji w Austrii

Pensje w Austrii. Ile zarabiają Polacy na emigracji w Austrii

28.05.2015, godz. 12:30
Praca za granicą- Wiedeń
foto: SHUTTERSTOCK

Głównym powodem, dla którego Polacy decydują się na dłuższy wyjazd do Austrii, jest poszukiwanie zatrudnienia. Obecnie w kraju nad pięknym, modrym Dunajem mieszka ok. 100 tys. naszych rodaków. Według stanu na koniec 2013 r. czasowo przebywało tam 31 tys. Polaków. Wyjaśniamy, na jakie zarobki mogą liczyć i czym się trudnią.

Austria jest kolejnym w naszym cyklu o zarobkach państwem, w którym na szczeblu krajowym nie obowiązuje płaca minimalna. Jej kwestie regulowane są na podstawie porozumień między pracodawcami a związkami zawodowymi, a kwoty najniższych możliwych zarobków różnią się w zależności od branży. Na ich wysokość mogą też mieć wpływ wiek, doświadczenie i kwalifikacje pracownika. Taki stan rzeczy nie wpływa raczej negatywnie na rynek pracy. Stopa bezrobocia jest w Austrii jedną z najniższych w Unii i zgodnie ze stanem na luty br. wynosi 5,3 proc. Wysokie jest średnie wynagrodzenie – miesięcznie wynosi, wg stanu na rok 2013 r., 3 264 euro brutto miesięcznie (13 056 zł brutto).

Zobacz koniecznie: Pensje w Niemczech. Ile zarabia się za Odrą?

Praca dla fachowców

Polacy mogą pracować w Austrii bez ograniczeń dopiero od 2011 r. Kraj ten wraz z Niemcami najdłużej wstrzymywał się bowiem z otwarciem rynku pracy dla mieszkańców „nowej” Unii. Czym zajmują się nasi rodacy w Austrii? Pracują w opiece medycznej, budownictwie czy usługach. Największe szanse na zatrudnienie mają absolwenci szkół technicznych, budowlańcy i pielęgniarki. Pomoc w znalezieniu pracy można uzyskać w AMS-ach (Arbeitsmarktservice), odpowiednikach polskich urzędów pracy. W związku ze specyficznym systemem płac w Austrii trudno wskazać, na jakie dokładnie zarobki mogą liczyć Polacy. W większości ogłoszeń np. dla budowlańców pojawia się informacja, że kwota jest do uzgodnienia. Ogólnie jednak doświadczeni cieśle, stolarze czy murarze mogą liczyć na 10-15 euro brutto za godzinę pracy (40-60 zł brutto). Aby jednak podjąć pacę za taką stawkę, trzeba przynajmniej w stopniu komunikatywnym znać język niemiecki.

Ceny w Austrii

Jeśli chodzi o prace sezonowe, ich ofert jest zaskakująco niewiele, jeśli chodzi np. o prace przy zbiorach. Jeśli jednak komuś uda się znaleźć zatrudnienie w rolnictwie na lato, może liczyć na zarobki od 7 do 8 euro za godzinę brutto. Jeśli ktoś chciałby pracować w sezonie np. kelner, może zarobić ok. 1,2 tys. euro brutto miesięcznie (4,8 tys. zł brutto), a jako sprzedawca 1,6 tys. (6,4 tys. brutto). Warto zwrócić uwagę na wyższe ceny utrzymania niż w Polsce. Poniżej przedstawiamy ceny podstawowych produktów żywnościowych i używek w przeliczeniu na złotówki:

Sprawdź również: Ile zarabia się w Wielkiej Brytanii

- bochenek chleba – ok. 8 zł.
- 200 g masła – ok. 6 zł
- 1 kg sera żółtego – ok. 33 zł
- 10 jajek – ok. 8 zł
- 1 l mleka – ok. 3 zł
- 1 kg filetu z kurczaka – ok. 36 zł
- 400 g makaronu – ok. 3 zł
- 400 g ryżu – ok. 3 zł
- paczkę papierosów – ok. 17 zł
- 0,5 l wódki – ok. 33 zł
- butelkę piwa – ok. 3 zł
- butelkę wina – ok. 14 zł

autor: Piotr Osiński zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: