SuperBiz prawo przedsiębiorcy Pensje w Danii. Ile Polacy zarabiają w Danii

Pensje w Danii. Ile Polacy zarabiają w Danii

26.05.2015, godz. 16:07
Praca za granicą- Kopenhaga
foto: SHUTTERSTOCK

2009 r. stał się przełomowy dla tych, którzy chcieli znaleźć zatrudnienie w Danii. To wtedy bowiem ten kraj otworzył dla nich podwoje. Polacy nie zalali jednak duńskiego rynku i wciąż jest dla nich na nim miejsce. Wyjaśniamy, ile można zarobić, pracując w Danii i czym zajmują się tam nasi rodacy.

Dwa lata temu Polskę obiegła wieść o grupie Polaków, która została oskarżona o to, ze psuje duński rynek pracy. Dlaczego? Zgodzili się bowiem pracować przy układaniu chodników za wynagrodzenie wynoszące, w przeliczeniu na złotówki, 72 zł za godzinę. Już wtedy mówiono, że dla Duńczyka jest to kwota ośmieszająca, bo nie da się za nią wyżyć. Pojęcie głodowych stawek w Danii jest jednak względne, bo nie ma ogólnokrajowych przepisów, które regulowałyby kwestie płacy minimalnej.

Przeczytaj koniecznie: Pensje w Niemczech. Ile zarabia się za Odrą?

Rynek pracy w tym kraju jest bardzo specyficzny – nie funkcjonuje nawet coś takiego jak Kodeks pracy, a wszystkie kwestie typu długość urlopów, wysokość wynagrodzeń itp. ustalane są na poziomie umów związków zawodowych z pracodawcami i zależą od danego sektora gospodarki. Dokładniejsze informacje na ten temat można znaleźć na stronie polskiej ambasady w Kopenhadze. Wystarczy  kliknąć tutaj.

Wysoka średnia krajowa

Fakt, że w Danii nie obowiązuje płaca minimalna, nie odstraszył jednak 25 tys. naszych rodaków, którzy przebywali tam czasowo pod koniec 2013 r. Mimo specyfiki duńskich przepisów, wynagrodzenia są tu dużo wyższe niż w Polsce. Według danych sprzed dwóch lat, Dania ma najwyższe średnie zarobki w całej Unii Europejskiej, zaraz po Luksemburgu. Duńska średnia krajowa wynosi 4 561euro brutto miesięcznie (18 244 zł brutto). Dla porównania w Polsce w kwietniu tego roku było to 4 123 zł brutto. Jak podaje Eurostat, stopa bezrobocia w Danii wynosi 6,2 proc. (wg stanu na luty br.).

Zobacz także: Ile możesz zarobić w Szwecji

Gdzie pracują Polacy

Według duńskich przepisów, zagraniczni pracownicy nie mogą tam pracować za stawkę niższą niż byłaby zaproponowana obywatelowi Danii. Duńscy pracodawcy zatrudniają Polaków, ceniąc sobie ich umiejętności szczególnie wśród zawodów takich jak np. operator maszyn ciężkich, ślusarz, spawacz czy hydraulik. W Danii pracę znajdzie też polski personel medyczny. Pielęgniarka czy położna może liczyć na (po przeliczeniu z koron duńskich) 2,5 tys. euro brutto miesięcznie (ok. 10 tys. zł), hydraulik ok. 2,8 tys. euro brutto (11,2 tys. zł), kierowca 2,1 tys. brutto (8,4 tys. zł), a lekarz nawet 5 tys. euro miesięcznie (20 tys. zł).

Duńskie ceny

Jest też wiele ofert pracy sezonowej. Do Danii można wyjechać np. do sortowni ziemniaków czy opieki nad bydłem. W większości tego typu prac nie jest wymagana znajomość żadnego języka obcego, a wynagrodzenie to ok. 8 euro netto za godzinę (32 zł). Przy bardziej ambitnych zajęciach nie obędzie się bez komunikatywnej znajomości języka angielskiego czy podstawowej duńskiego. Warto zwrócić uwagę na ceny w Danii, których wysokość jest szczególnie ważna dla pracowników sezonowych, którzy, im mniej wydadzą na życie podczas pobytu za granicą, tym więcej zaoszczędzonych pieniędzy będą mogli przywieźć do kraju. Poniżej przedstawiamy ceny podstawowych produktów żywnościowych i używek w przeliczeniu na złotówki:

Sprawdź również: Jak wysokie są płace w Wielkiej Brytanii

- bochenek chleba – ok. 9 zł.
- 200 g masła – ok. 8 zł
- 1 kg sera żółtego – ok. 37 zł
- 10 jajek – ok. 11 zł
- 1 l mleka – ok. 4 zł
- 1 kg filetu z kurczaka – ok. 36 zł
- 400 g makaronu – ok. 4 zł
- 400 g ryżu – ok. 6 zł
- paczkę papierosów – ok. 21 zł
- 0,5 l wódki – ok. 55 zł
- butelkę piwa – ok. 6 zł
- butelkę wina – ok. 25 zł

autor: Piotr Osiński zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: