SuperBiz prawo przedsiębiorcy Podatek VAT jaki znamy może zniknąć

Podatek VAT jaki znamy może zniknąć

02.01.2017, godz. 08:27
Zmiany w podatku VAT
foto: SHUTTERSTOCK

Komisja Europejska przedstawił projekt, który ma dokonać rewolucji w VAT. Podatek od wartości dodanej z którym mamy do czynienia w obecnym kształcie ma zostać odwrócony tak, że zamiast nabywcy zapłaci go sprzedający.

Nowy podatek ma ominąć zwykłych konsumentów a dotyczyć wyłącznie firm. Dziennik Gazeta Prawna informuje, że za wprowadzeniem podatku w innym kształcie stoją liczne wyłudzenia. Dlatego właśnie presja na zmiany w VAT jest ogromna.
Efekt można szacować na miliardy euro, które zasilają budżet UE, czyli także Polski. GDP zastanawia się, czy pieniądze po zmianach trafią do unijnej kasy.
Projekt Komisji Europejskiej w obecnym kształcie jest na tyle restrykcyjny, że nie ma szans na akceptację wszystkich państw UE. Jeśli chodzi o Polskę to nasz kraj spełnia warunek dotyczący luki w VAT. Brakuje mu jednak odpowiedniego poziomu przestępstw karuzelowych.
W związku z taką sytuacją UE nie powinna zgodzić się na odwrotne obciążenie. Według Dziennika Gazety Prawnej istnieje jednak sytuacja w której musielibyśmy wprowadzić zmiany. Stałoby się tak, gdyby nasi sąsiedzi zdecydowali się na odwrotne obciążenie, bo wtedy istniałaby szansa, że przestępcy podatkowi przeniosą się do Polski.

źródło: DGP, pb.pl, money.pl

Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: