SuperBiz prawo przedsiębiorcy Polacy zapłacą po 130 zł za pomoc dla frankowiczów

Polacy zapłacą po 130 zł za pomoc dla frankowiczów

15.08.2015, godz. 07:30
 Córka będzie spłacała nasze raty we frankach
foto: Super Express

Ustawa o pomocy dla frankowiczów ma we wrześniu trafić do prezydenta. Patrząc na jego wyborcze zapowiedzi, zapewne zostanie ona podpisana. Komisja Nadzoru Finansowego ostrzega, że banki zapłacą za nią aż 22 mld zł, a pośrednio dokument ten dotknie także budżet państwa, jak i również każdego z nas. "Gazeta Wyborcza" wylicza, że każdy Polak zrzuci się na pomoc frankowiczom po 130 zł.

Ustawa przewiduje, że przewalutowanie kredytu we frankach szwajcarskich nastapi po kursie z dnia zaciągnięcia. Różnicę pomiędzy obecnym zadłużeniem, a tym którym wyjdzie po zmianie na złotówki, banki podzieli się z frankowczami. W pierwotnej wersji ustawy forsowanej przez PO, banki i dłużnicy mieli po równo spłacić różnicę.

Zobacz także: PO daje absolwentom 250 zł za staż. Eksperci: to za mało

Po poprawce pzregłosowanej przez PSL, SLD i PiS, banki pokryją aż 90 proc. tej kwoty, a pozostałe 10 proc. pozostanie długiem klienta. W opinii KNF skumulowana strata banków wyniosłaby 21,9 mld zł. Przed kosztownymi dla sektora bankowego poprawkami (mniejsza kwota umorzenia i mniejsza grupa odbiorców), ich strata wyniosłaby 13,6 mld zł.

- Mniejszy o 22 mld zł zysk banków to 4,18 mld zł mniej dla budżetu (19-proc. podatek CIT nie zostanie zapłacony). Do tego dochodzą niewypłacone do skarbu państwa dywidendy PKO BP i BGK oraz podatek 19-procentowy od dywidend banków. W sumie można liczyć na utratę przez budżet państwa przynajmniej 5-6 mld zł - szacuje w "Wyborczej" Piotr Kuczyński, główny analityk domu inwestycyjnego Xelion. – Inaczej mówiąc, każdy Polak zapłaci za pomoc kredytobiorcom frankowym po 130-160 zł – dodaje.

 

Źródło: "Forbes"

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: