SuperBiz prawo przedsiębiorcy Pracodawcy oceniają sytuację na rynku pracy. Jest nieźle, ale…

Pracodawcy oceniają sytuację na rynku pracy. Jest nieźle, ale…

20.05.2015, godz. 12:51
BEZROBOCIE ZWOLNIENIE PRACA PRACOWNIK MOBBING SZEF
foto: SHUTTERSTOCK

Z rynku pracy płyną dobre wiadomości – podkreśla Konfederacja Lewiatan w swoim komentarzu do danych GUS-u, który podał, że w kwietniu w sektorze przedsiębiorstw zatrudnienie było o 1,1 proc. wyższe niż w tym samym czasie w 2014 r., a przeciętne miesięczne wynagrodzenie (brutto) było wyższe o 3,7 proc. Pracodawcy wskazują też jednak zagrożenia dla gospodarki.

Według Lewiatana szokiem dla gospodarki byłoby podniesienie poziomu płacy minimalnej do kwoty 2060 zł brutto miesięcznie, czego chcą związki zawodowe. Obecnie wartość tej płacy wynosi 1750 zł brutto. - Taki wzrost obniżyłby skłonność do zatrudniania pracowników o niskich kwalifikacjach, a nawet spowodował utratę pracy przez część osób zatrudnionych. Nie powinno natomiast negatywnie wpłynąć na rynek pracy minimalne wynagrodzenie na poziomie 1800 zł (brutto – red.) - uważa dr Grzegorz Baczewski, dyrektor departamentu dialogu społecznego i stosunków pracy Konfederacji Lewiatan.

Sprawdź również: Średnia krajowa leci w dół. GUS opublikował dane za kwiecień

Jest szansa na spadek bezrobocia

Jednocześnie Baczewski podkreśla, że dane o zatrudnieniu i wynagrodzeniach w sektorze przedsiębiorstw wskazują na utrzymujący się pozytywny trend na rynku pracy. Obecnie w Polsce zatrudnienie ma niemal 60 tys. osób więcej niż w analogicznym okresie rok temu. Wzrasta też średnia krajowa. - W całym okresie styczeń – kwiecień br. wzrost wyniósł 3,8 proc. w stosunku do tego samego czasu przed rokiem – podkreśla Baczewski. - Poziom bezrobocia już w wakacje spadnie poniżej 10 proc. O ile nie stanie się nic, co mogłoby radykalnie pogorszyć warunki zatrudnienia, jest szansa, żeby stopa bezrobocia do końca roku utrzymała się poniżej tej granicy – dodaje ekspert.

autor: Piotr Osiński zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: