SuperBiz prawo przedsiębiorcy Przedsiębiorca gotówką nie popłaci

Przedsiębiorca gotówką nie popłaci

14.04.2016, godz. 12:30
Przelew bankowy
Przelew bankowy foto: SHUTTERSTOCK

Sejm przegłosował zmianę kwoty dopuszczalnej w obrocie gotówkowym pomiędzy przedsiębiorcami. Było 15 tysięcy euro, będzie 15 tysięcy złotych. Ma to zwalczyć szarą strefę i podpompować wpływy do budżetu o miliardy.

Trzy czwarte przedsiębiorców rozlicza się z kontrahentami gotówką, wynika z badania Związku Pracodawców i Przedsiębiorców. Ponad połowa ankietowanych docenia wygodę i szybkość dokonywania transakcji gotówkowych, a dla 42 procent nie ma znaczenia wysokość kwoty.

Więc jak uderzy w firmy ta ustawa? Przemysław Pruszyński z Konfederacji Lewiatan, grupującej przedsiębiorców, powiedział superbiz.pl, że zrzeszone firmy nie zgłaszały uwag. Marcin Nowacki, prezes Związku Pracodawców i Przedsiębiorców, ma inne zdanie: "W naszym przekonaniu wprowadzenie obowiązku transakcji za pośrednictwem rachunku bankowego to nieuzasadnione ograniczenie swobody działalności gospodarczej", czytamy na stronie internetowej Związku. "W naszej ocenie jedynymi beneficjentami proponowanych zmian będą banki, które rozszerzą bazę klientów do oferowania swoich produktów", dodaje Mariusz Pawlak, główny ekonomista ZPP.

ZOBACZ TEŻ: Nowe pomysły na podatek handlowy. Rząd chce wprowadzić trzy stawki

Autorzy zmian tłumaczą, że wprowadzenie takich rozwiązań "pozytywnie wpłynąć na zwiększenie transparentności dokonywanych transakcji, wzrost uczciwej konkurencji między przedsiębiorcami, zmniejszanie szarej strefy i w konsekwencji przyczynić się to do zwiększenia dochodów budżetu państwa", jak czytamy w uzasadnieniu. Zmiana pułapu transakcji gotówkowych ma ograniczyć liczbę  fikcyjnych operacji.

Nowe przepisy mają obowiązywać od 1 stycznia 2016 roku. Podobne rozwiązania wprowadziły m.in. Francja (do 3 tysięcy euro), Hiszpania (2,5 tysiąca), Portugalia czy Grecja (do 1 tysiąca).

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: