SuperBiz prawo przedsiębiorcy Przewóz alkoholu czy benzyny bez zezwolenia? Kara aż 20 tys. zł

Przewóz alkoholu czy benzyny bez zezwolenia? Kara aż 20 tys. zł

25.01.2017, godz. 15:19
Autostrada
foto: Super Express

Transport alkoholu, tytoniu czy benzyny bez zgłoszenia będzie skutkowało finansową karą - to efekt zmian w prawie nad którymi pracuje rząd. Ma on na celu uszczelnienie systemu fiskalnego. Docelowo Ministerstwo Finansów chciało kontrolować transporty za pomocą satelity, ale ostatecznie z tego zrezygnowano.

 

Jak przewiduje projekt, zgłoszeniu będą podlegały wszystkie przewozy paliw, alkoholu i tytoniu na terenie Polski - informuje "Gazeta Wyborcza". - Plany ekspedycji towaru będzie zgłaszać do rejestru firma planująca jego wysyłkę do swojego kontrahenta na terenie kraju oraz polska firma oczekująca na dostawę takiego towaru z zagranicy, a także przewoźnik transportujący taki towar w przewozach międzynarodowych, także tranzytem przez Polskę - czytamy w dzienniku.

Zobacz też: Prezes Orlenu zarobi maksymalnie 46 tys. zł! O ile zmniejszy się pensja Jasińskiego?

Firma dostanie specjalny numer identyfikacyjny ważny przez 10 dni, który będzie wymagany podczas kontroli drogowej. Za brak rejestru przewozu przed nadawcę lub odbiorcę, grozić będzie kara w wysokości 46 proc. wartości netto towaru, jednak nie mniej niż 20 tys. zł. W razie zaniżenia ilości towaru zgłoszonego do rejestru, grozić będzie kara w wysokości 46 proc. wartości netto tej ilości towaru, która nie została zgłoszona. Także ta kara wyniesie minimum 20 tys. zł.

Rejestr ma być kontrolowany za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych Skarbowo-Celnych, która ma zastąpić Platformę Usług Elektronicznych Służby Celnej.

Sprawdź również: Drożej na autostradach A4 i A2

Pierwotnie resort finansów chciał, aby fimy były zobowiązane do instalowania lokalizatora satelitarnego w ciężarówkach, ale wycofano się z tego pomysłu.

 

Źródło: "Gazeta Wyborcza"

Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: