SuperBiz prawo przedsiębiorcy Rekord w outsorcingu w Małopolsce

Rekord w outsorcingu w Małopolsce

24.03.2016, godz. 12:01
PRACA ROLNICY BUDOWLAŃCY EKSPEDIENCI
foto: SHUTTERSTOCK

W Krakowie padł pewnego rodzaju rekord. Według najnowszego raportu stowarzyszenia ASPIRE, kóre zajmuje się wspieraniem inwestorów działających w branży outosorcingowej (wypożyczanie pracowników - przyp.red.). Już 50 tys. osób w Krakowie jest zatrudnionych w ten sposób. Jak informuje stowarzyszenie ASPIRE, jest to już kolejny rok z tak znaczącym wzrostem zatrudnienia, nawet wyższym niż spodziewany.Z jednej strony to dobra informacja, gdyż mówi, że jest praca. Czy jdnak na korzytnych warunkach, skoro zarabia na niej jeszcze pośrednik? Należałoby zapytać "wyoutsorcowanych" (mowa korporacyjna) pracowników.

Z danych ASPIRE wynika, że za rokw Krakowie już ponad 60 tys. osób może pracować poprzez outsorcing. Jak podaje stowarzyszenie, swe optymistyczne prognozy opiera na informacjach, że swe siedziby w Krakowie otworzą lub już to zrobily, nowe firmy i korporacje, jak np. Zurich Insurance, Uber, Ailleron, Red Stack Tech, Symphony, Architech, Pearson, Global Logic, Azimo, Lowcosttravel Group, IG Group, Cathay Pacific czy International Airline Group - czytamy w opracowaniu.

Przeczytaj także: Przedsiębiorco, masz długi? Skorzystaj z usług osobistego doradcy w ZUS

Jak mówi w wywiadzie dla krakowskiej Gazety Wyborczej Łukasz Cioch, dyrektor ds. publicznych w Stowarzyszeniu ASPIRE - Ponad 50 tys. zatrudnionych w outsourcingu robi wrażenie. Należy jednak pamiętać, że outsourcing to tylko część tej niewątpliwej "historii sukcesu" rozwoju międzynarodowego biznesu w Krakowie, w dodatku budząca wiele stereotypowych, często błędnych skojarzeń. Branża osiągnęła pułap zatrudnienia, który jeszcze sześć, siedem lat temu w opinii wielu ekspertów wydawał się absolutnie nieosiągalny. Już wtedy mówiono o nasyceniu rynku. I dodaje - Rzeczywistość jednak nie tylko pokazała, że branża w bardzo krótkim czasie zbudowała i utrzymała pozycję europejskiego lidera, ale też sam rynek zatrudnienia nie jest już - i tak naprawdę od początku nie był - tylko rynkiem krakowskim ani nawet ogólnopolskim.

źródło: krakow.gazeta.pl

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: